Американските акции регистрираха първоначален ръст, след извънредното намаление на лихвите от страна на Фед, с 50 базисни пункта, но след това завършиха на отрицателна територия.
Акциите отбелязаха спад, след като групата от седем политици пусна изявление с малко конкретни подробности относно техните усилия за справяне с епидемията от коронавирус, разочаровайки инвеститорите да търсят конкретен и координиран глобален отговор.
Индексът на сините чипове Dow Jones завърши с близо 800 пункта по-ниско, връщайки повече от половината от печалбите в понеделник. Всеки от трите основни борсови индекса завърши сесията във вторник с повече от 2.5% надолу. Dow върна близо 800 точки, отказвайки се от аванса си от повече от 1200 пункта.
Широкият щатски индекс S&P 500 загуби 2.81% или 86.86 пункта до 3.003.37, а технологичният Nasdaq отстъпи с 2.99% или 268.08 пункта до 8 684.09 пункта.
Златото отново стана интересно на инвеститорите и добави 2.6% или 41.3 долара до 1 636 долара за унция. Лихвите по десетгодишните щатски облигации достигнаха ново дъно от 1.01% - понижение от 7.5 базисни пункта. За момент лихвите достигнаха по-малко от 1%.
Тримесечната доходност спадна с 19.8 базисни пункта до 0.971%, а двугодишната доходност спадна с 9.5 базисни пункта.
Google отмени годишната си конференция за разработчици на Google IO, докато огнището на коронавирус продължава да нараства, съобщи CNBC във вторник, позовавайки се на говорител на компанията. Това става, след като интернет гигантът в понеделник обяви събитието си в Google Cloud Next 2020, което трябваше да се проведе в Сан Франциско в началото на април.
Последните ходове на Google го поставят в компанията на останалите големи технологични корпорации и други големи институции, които отменят големи събития поради коронавируса. Facebook заяви миналата седмица, че отменя годишната си конференция за разработчици на софтуер F8.
Пазарните реакции на Уолстрийт бяха смесени по отношение на решението на Фед да намали тарифите на извънредното си заседание.
Ето какво казаха някои анализатори и стратези в изявления към Yahoo Finance:
„Не се заблуждавайте, това е голяма работа - това е ход, който се е случвал само около половин дузина пъти, и всичко това по време на изключително опасни пазарни условия, което поставя въпроса дали днешният пазар е подобен. Не мисля, че много пазарни наблюдатели биха казали, че сме в условия, каквито сме били през 2008 г., така че ходът на Фед със сигурност е "вдигане на веждите", макар и добре дошло за пазара. За да сте сигурни, Фед не може да спре вируса или да поправи скъсаните вериги за доставки, но както Пауъл каза, че има инструменти в сандъка си с инструменти и ще ги използват, когато е необходимо." - Майк Лоуенгарт, вицепрезидент по инвестиционна стратегия за E-Trade Financial
„Федералният резерв намали лихвените проценти с 50 базисни пункта до 1.25 процента в ход, който изглежда малко прибързан според нас и не особено добре обмислен. С преминаването към по-голямо от нормалното намаляване на лихвите, между срещите на Фед, изглежда, че служителите на Фед изпадат в паника така, както инвеститорите на фондовия пазар миналата седмица. Нямаше нужда да бъдат толкова агресивни и Фед при Пауъл продължава да реагира погрешно според нас повече ориентирани към финансовите пазари, отколкото към по-широката икономика... Изглежда, че Фед изпада в паника. Те рискуват да нарушат финансовата система и да променят завинаги начина, по който американците харчат, спестяват и заемат и инвестират." - Крис Рупки, главен финансов икономист в MUFG Union Bank
„Докато днешното решение се отклонява от коментара на Фед миналата седмица, то подчертава решението на Фед да изпревари всички икономически рискове, породени от потенциално вирусно избухване в САЩ. Като цяло, изглежда, че Фед е тръгнал по пътя на отнемане на повече застраховки от пазара на рискове под формата на намаляване на лихвените проценти, за да се продължи разширяването на настоящата икономическа експанзия." - Чарли Рипли, старши инвестиционен стратег за Allianz Investment Management
„Докато продължаваме по този неизследван път, вероятно историята ще бъде написана по един от двата начина: или избухването на COVID-19 ще бъде толкова лошо, колкото се очаква в момента, и това действие ще бъде разглеждано като необходимо и подходящо, когато икономиката се опитва да устои предстоящият шок от търсенето или коронавирусът ще се окаже по-малко заплаха за икономиката на САЩ, отколкото се страхуват в момента, и в крайна сметка това действие може да се прецени като причина за стопяване на капитала, подхранвано от твърде ниски лихви, аналогични до края на 90-те.“ - Крис Закарели, главен инвестиционен директор на "Алианса за независими съветници".
Още по темата:
Фед с извънредно понижение на лихвите от 50 базисни пункта
Световната банка отпуска 12 милиарда долара за борба с коронавируса