Времена като настоящите карат кръвта на Питър Шиф да тече по-бързо. Анализаторът от Уолстрийт каза, че последният ход на Федералния резерв - спешното понижение на лихвения процент с половин процент във вторник до диапазон от 1-1.25%, може да е карфицата, която в крайна сметка да пробеде това, което според не го е "бущуващ борсов балон".
„Проблемът не е в кърфицата, проблемът е в балона и след като балонът се набоде, щетите се появяват и въздухът излиза от този балон“, каза той пред MarketWatch по време на телефонно интервю във вторник.
"Ако не беше коронавирусът, щеше да е нещо друго", каза Шиф.
Фед във вторник посочи нарастващите рискове за икономиката, свързани с разпространението на COVID-19, инфекциозното заболяване, възникнало през декември в Ухан, Китай, което зарази над 90 000 души и отне живота на повече от 3100 души. Сега този вирус заплашва да наруши глобалното предлагане и веригите на доставки.
Шиф, главният изпълнителен директор на Euro Pacific Capital, е дългогодишен пазарен специалист и добре известен сред "златните буболечки", а призивите му към инвеститорите бяха широко пренебрегвани, защото неговите упорити и нереализирани кризисни предупреждения рядко се изпълняваха в среда на рекорди за индексите.
Веднъж Шиф предсказа, че златото ще достигне до 5000 долара за унция, въпреки че не предложи конкретен период от време.
Въпреки това той вярва, че този път призивите за имплозия на фондовите пазари и облигации и срив на щатския долар са по-вероятни от всякога.
„Предстои ни срив на пазара на облигации и финансовата криза, която предстои, ще бъде много по-лоша от тази, която имахме през 2008 г.“, каза той. Пазарът на облигации не се срина във вторник, като доходността по 10-годишните щатски облигации достигна ново историческо дъно под 1%.
Трудно е да бъдем твърде пренебрежителни към прогнозите на Шиф като един от неговите призиви - че сривът на пазара на жилища през 2008 г. ще доведе до глобална криза с исторически размери - се реализира и укрепи статута му на популярен инвеститор на Уолстрийт.
Американските пазари на акции изглежда са съгласни със скептицизма на Шиф, предвид последните спешни действия на ФЕД във вторник преди планираната им среща на 17-18 март.
Индустриалният Dow Jones загуби близо 800 пункта вчера, или 2,9%, до около 25 917, докато S&P 500 заличи 89 пункта, или 2.8%, до края на вчерашния ден и ниво от 3 003 пункта, въпреки решението на Фед.
Критиката към действията на ФЕД управлява мнението на онези, които вярват, че Фед има ограничена способност да стимулира икономика, заразена от новия коронавирус, както и от тези, които вярват, че Фед трябва да изчака за допълнителни икономически данни, преди да реши да вложи доза доверие в пазарите които са били предразположени към голяма волатилност.
Фед каза, че американската икономика остава силна и това признание озадачи онези, които се чудят защо резервът намалява референтните лихвени проценти, като безработицата в САЩ е около 50-годишно дъно при 3.5%. Или най-малкото защо направи това с цели 50 базисни пункта.
Шиф казва, че движението към намаляване на лихвените проценти, докато икономиката е силна, подкрепя неговата теория, че Фед не може да се измъкне от политиката си на рекордно ниски лихви, след като се опита да го направи в края на декември 2015 г. Миналата година Фед намали лихвените проценти три пъти последователно, пред засилващия се натиск от американско-китайска търговска война.
Шефът на Euro Pacific Capital казва, че това е новото нормално за пазарите и не свършва добре за средния инвеститор. „Фед никога не позволи на икономиката да се лекува“, каза той по повод на паричната политика вследствие на финансовата криза през 2008 г.
Какво казва Шиф на онези, които го обявяват за "счупен часовник", който е прав два пъти на ден?
„Залагат на губеща ръка, а аз залагам на печеливша ръка и искам да се прибера вкъщи с всички чипове“, каза той.
Още по темата:
Питър Шиф: Пазарите минават през балонизирана територия като всеки друг път в историята
Питър Шиф е загубил всичките си биткойни
Питър Шиф: Инфлацията ще удари САЩ