Глобалните фондови пазари продължават да отчитат силни спадове на фона на икономическите ефекти от разпространяващия се коронавирус, предаде "Ройтерс".
"Черният понеделник" за световните пазари на акции стартира по време на търговията в Азия, като японският индекс Nikkei се срина с над 5%, индексът Hang Seng - с над 4%, китайският Shanghai Composite - с над 3%, австралийският S&P/ASX 200 - с над 7% и южнокорейският Kospi - с над 4%.
Паниката се пренесе и на европейските борси, където общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с над 6%, като е на път да отбележи най-голям спад от този, който беше регистриран през юни 2016 година, когато британските гласуваха изненадващо в подкрепа на Брекзит.
Най-голям спад с над 14% бележи индексът STOXX Europe 600 Oil & Gas на петролните и газови компании в резултат на драматичното поевтинява на петрола с над 20%, тъй като Саудитска Арабия стартира "петролна ценова война" с Русия след отказа на Москва да се присъедини към страните от ОПЕК, които се договориха за ново съвместно съкращаване на добивите в рамките на формата "ОПЕК +" с 1,5 млн. барела дневно заради негативното отражение на епидемията от коронавирус върху световното потребление на "черното злато".
Срив с 9% бележи и банковият индекс STOXX Europe 600 Banks на фона на продължаващото паническо бягство към държавните облигации с оглед на техния статута на "инвестиция убежище", което води до ръст на техните цени и до спад на доходността и към рекордни дъна.
Немският индекс DAX 30 се понижава с над 7%, френският CAC 40 - с над 7%, а британският FTSE100 - с над 6%. Спад от над 10% регистрира фондовият индекс на борсата в Милано FTSE MIB, на фона на продължаващото увеличаване на броя на заразените и на починалите от коронавирус в индустриално развитата северна част на Италия.
"Черният понеделник" се пренесе и на Уолстрийт на фона на набиращата скорост вирусна епидемия и в САЩ, сривът на фючърсите на американския лек суров петрол с над 20% и спадът на доходността на 10-годишните американски държавни облигации към ново рекордно дъно под 0.4%.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 1800 пункта при началото на търговията в понеделник, а широкият измерител S&P 500 отписа 7%. Масивните разпродажби предизвикаха ключов механизъм в рамките на сутрешната търговия, която беше спряна за 15 мин. Това е първият път, в който мярката се прилага от 2008 г. насам. След подновяването на търговията S&P 500 продължи със спада, достигайки понижение от 7.22%.
Ако загубите достигнат 13% ще влезе в сила ново 15-минутно спиране на търговията. Ако понижението достигне 20%, или 2377.90 пункта, пазарите ще затворят търговията за деня.