Дългосрочната разпродажба на европейските фондови пазари повлече няколко от ключовите европейски индекси към мечи пазар, след като ценовата война при петрола нанесе нов удар на инвеститорите, които и без това се бориха с проблемите от коронавируса.
Основният индекс Stoxx Europe 600, следящ представянето на най-големите европейски компании, се понижи с 6.9%, най-много след гласуването за Brexit през 2016 г. Така спадът му от рекордните нива на индекса от миналия месец, вече възлиза на над 20% - класическата дефиниция за "мечи пазар".
Индексът Euro Stoxx 50 и показателите на Италия, Испания, Франция и Великобритания също са готови да навлязат на "меча територия", както и няколко секторни индекса в Stoxx 600.
Енергийните акции достигнаха най-ниското си ниво от 1997 г., след като крахът на преговорите между ОПЕК и Русия подтикна Саудитска Арабия да започне ценова война.
Повече от половината от 19-те сектора на индустрията в Stoxx 600 са загубили 20% или повече от максимума си на 19 февруари. След акциите на петрола, банките, акциите за пътуване и отдих и минното дело са се сринали най-много през този период, намалявайки с над 28%.
"Мисля, че това, което ще видим, е корекция през следващите няколко дни", каза Ана Харис, глобален ръководител на стратегии за портфейл на акции в State Street Global Advisors, в интервю за Bloomberg TV. „Важно е да запазите хладнокръвие при такива драматични пазари.“
Ескалиращото избухване на вируси извън Китай предизвика рязка разпродажба на рискови активи в световен мащаб през последните седмици, като оптимизмът спрямо политическите мерки миналата седмица се оказа твърде кратък. Постоянните предупреждения за печалбите и приходите от водещи компании следствие на коронавируса уплашиха сериозно инвеститорите. Stoxx 600 се насочва към най-стръмния си тридневен спад от август 2015 г. насам.
„Досега пазарът до голяма степен игнорира всяка положителна новина, която отговаря на паническото настроение“, заяви Дейвид Кунц, управляващ директор на BX Swiss в Цюрих. „Пазарът очевидно се страхува от възможна рецесия сега.“
В Италия бързото блокиране в индустриалното и финансово сърце на страната добави към песимизма относно акциите и облигациите в страната, най-засегнатата от коронавируса извън Китай.
Индексът на FTSE MIB се понижи с 11%, като повечето акции не успяха да завършат търговията, след като тя бе прекъсната, заради прекомерни изменения в цените.
Всички 19 индустриални групи в Stoxx 600 паднаха с над 3% в понеделник. Енергийните акции паднаха с 13%, поведени от силните понижения в BP Plc, Royal Dutch Shell Plc и Total SA след спада в цената на петрола. Индексът на нефт и газ в Stoxx 600 вече е с 41% надолу спрямо края на 2018 г.
Още по темата:
Европейските пазари остават под натиск заради коронавируса
Защо акциите и облигациите се движат в една посока?