Вчера бе исторически ден за щатските пазари. Видяхме моментно спиране на пазара, след понижението на индексите от 7%, като в крайна сметка те не приключиха много по-далеч от най-ниските си стойности.
Днес обаче, има лъч надежда за инвеститорите. След като фючърсите им, първоначално се понижиха, те отбелязаха съществено връщане от най-ниските нива. S&P 500 достигна най-ниска стойност от 2 699 пункта, само за да види фючърсите си да се търгуват при нива от 2 849 в момента.
Това кара пазарните наблюдатели да се надяват, че пазарната "касапница" от понеделник може частично да се прекрати.
Това се случи, след като акциите в понеделник отчетоха най-големия си еднодневен спад от края на 2008 г., като всеки от основните индекси S&P 500, Dow и Nasdaq намаля с над 7%.
Масираните разпродажби - стимулирано както от страхове от избухването на коронавирусна пандемия, така и от паниката от ценовата война на петролните пазари - изтри повече от 1.87 трилиона долара от пазарната стойност на S&P 500 само за един ден.
Поразителните загуби в понеделник дойдоха, след като петролът поевтиня с над 30% само за ден, в резултат на ценовата война между Саудитска Арабия и Русия.
Междувременно, генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейес заяви по време на брифинг в понеделник, че „заплахата от пандемия стана много реална“, като общият брой на случаите надхвърля 109 000, а смъртният брой вече надвишава 3 800 в понеделник.
Докато броят на случаите продължава да нараства, страните индивидуално засилиха мерките, за да се опитат да спрат разпространението на вируса. Италия, страната с най-висока смъртност от коронавирус извън Китай, в понеделник вечер разшири ограниченията за пътуване за жителите в цялата страна, след като първоначално приложи тези мерки само за северните региони.
Със загриженост относно коронавирусната епидемия, която се съчетава с рязкото понижение на цените на петрола и цените на щатските държавни облигации, инвеститорите все повече залагат на по-нататъшни стимули от страна на световните политици.
Към понеделник вечерта пазарите с почти 50% шанс залагат, че Федералният резерв ще намали лихвите със 100 базисни пункта на срещата си през април, като намали нивото на референтните лихви до нула от 1% в момента, по данни на CME Group.
„След като миналата седмица намалиха процента, смятаме, че шансовете Фед да намали ставките до нула, се повишава до около 50%“, пише икономистът на JPMorgan Майкъл Фероли в бележка в понеделник. „Смятаме, че новинарският поток се е влошил оттогава: нашите глобални колеги отбелязаха допълнително понижение на оценките за растеж, особено в Европа, - все по-голям брой вътрешни дейности се отменят, а сривът на цените на енергията може да достави остра болка за някои регионални американски компании."
„В тази среда ние не виждаме основателна причина Фед да запази нивото на лихвите, но вместо това сега вярваме, че ще намали лихвата върху надвишения резерв (IOER) до нула на или преди срещата си на 18 март“, каза Фероли.
Още по темата:
Експерт: Пазарите не са подготвени за това колко тежко може да стане положението
Пет акции с дивидентна доходност над 5%