Комбинация от безпрецедентните ограничения за пътуване между САЩ и Европа на президента Доналд Тръмп и обявените от него стимулиращи мерки предизвикаха нова вълна на разпродажба на рискови активи на глобалните финансови пазари в четвъртък.
Щатските индекси вече официално са в мечи пазар, за какъвто се говори след понижение от наскорошен връх с над 20%.
Невъзможността да се прецени въздействието на коронавируса върху световната икономика и корпоративните доходи, чувство на разочарование от липсата на подробности в американския пакет за стимулиране и впечатление, че Вашингтон е "паднал зад кривата" в своята реакция към новия вирус, тревожат участниците на финансовите пазари.
Ето извадка от мненията на експерти, направена от финансовото издание Bloomberg:
Сю Трин, глобален макро стратег в Manulife Investment Management в Хонконг:
„Всички "решения", които виждаме от силите, ни напомнят на голямата финансова криза. Спасяване на зомбита, докато остават структурни проблеми, свързани с разпределението на ресурсите и ликвидността, невъзможност да се контролира разпространението на този вирус. Къде са болничните легла, отделенията за медицинска помощ, лекарите, медицинското оборудване и ваксините, научноизследователската и развойна дейност?"
Що се отнася до мерките на Тръмп, „той не може много да направи без Конгреса, а последния явно не иска Тръмп да бъде преизбран. Нищо за отмяна на големи събития, увеличаване на тестовете, никакво социално дистанциране, така че вирусът ще стане пандемичен. Това по-нататъшно отделяне от Европа - провокира допълнителен трансатлантическо неприязън.", смята Трин
Няма да стане по-добреДжефри Халей, старши пазарен анализатор в Oanda в Сингапур:
„Нищо от това вероятно няма да вдъхне доверие на пазарите и историята няма да се подобри тази вечер, когато ЕЦБ обяви последното си решение. Това, което е необходимо, е пряка фискална помощ."
„Съвместните действия са нещо, за което президентът на ЕЦБ Лагард крещеше, но за съжаление, изглежда пада върху глухите уши на хора, които искат строги икономии. Координираното намаляване на ставката и бюджетната помощ, като Великобритания, се прилага агресивно, следвайки Австралия и по примера на Китай, Хонконг и Сингапур. Това е необходимото лекарство."
Безкрайна играСтивън Инес, главен глобален пазарен стратег в AxiCorp
„Като критикува Европа и не обявява по-строги мерки за вътрешно пътуване в САЩ, президентът Тръмп третира Covid-19 като европейски и азиатски проблем. Ясно е, че пазарът не харесва това." Обявяването на по-строги ограничителни усилия в САЩ може да смекчи разпродажбата, каза той.
„Сега пазарите са рискова сделка, а ситуацията изглежда "безкрайна игра", след като пазарните участници натискат бутона за продажба, мислейки, че правителството на САЩ е паднало доста зад кривата в своя отговор на Covid-19.“
Леки меркиКрис Уестън, ръководител на научните изследвания в Pepperstone Group в Мелбърн:
"Мерките на Тръмп са толкова леки в сравнение с това, което сме виждали в страни като Великобритания. Нуждаем се от Тръмп да бъде генерал тук и пазарите трябва да виждат нещо двупартийно."
„Те искат мерки, които ще преминат през Конгреса и ще бъдат изпълнени до дни, а не след изборите през ноември. Инвеститорите няма да се поколебаят да покажат какво мислят на Федералния резерв и правителствата през следващите няколко сесии."
Трудни решенияРобърт Карнел, главен икономист за Азиатско-Тихоокеанския регион в ING Groep NV в Сингапур:
„Ръцете на Тръмп са вързани, той не може да измисли значими разходи за вируса без подкрепа на Конгреса, а това е трудно постижимо при сегашния политически фон.“
„Отлагането на данъчните плащания помага на паричния поток за фирмите и не е безсмислено, но мисля, че пазарите ще разгледат твърдението, че това не е най-агресивното и всеобхватно усилие да се изправим срещу чуждестранен вирус, обявен от СЗО за пандемия".
„Забраната за пътуване за Европа ще има икономически последици, както в Европа, така и в САЩ и може да помогне да се намали евентуалният пик на вируса в САЩ. Това е твърде спорно предположение, макар и без широко разпространените тестове за вируса в САЩ".
Отрицателен растеж
Марк Матюс, ръководител на изследванията в Азия на швейцарската фирма за богатство Bank Julius Baer & Co. в Сингапур:
„Предполагам, че отговорът на въпроса, който всеки ще иска да знае е - колко ще бъдат намалени печалбите? И никой не може да отговори на този въпрос, защото не знаем колко лошо ще е въздействието на коронавируса и не знаем колко тежки ще бъдат реакциите на правителството към него".
„Но очевидно неща като спиране на пътуването между САЩ и Европа оказват влияние върху икономиката, настроението на потребителите и бизнеса, така че консенсусът за глобален растеж през тази година, най-вероятно няма да се случи, а ще е отрицателен. Но дали ще е -2%? -3%? -10%? Какво ще стане? Ето защо пазарите са толкова променливи."
Още по темата:
Как да инвестирате в среда на коронавирус?
GS: Въздействието на коронавируса ще е ограничено - купувайте акциите на тези компании