Вчера бе един от най-лошите дни за финансовите пазари. По време на изключителната борсова сесия на търговията през деня Dow Jones Industrial Average (DJIA) спадна с малко под 10% в най-големия дневен спад след срива на фондовия пазар през 1987 г.
Инвеститорите пренебрегнаха от новината, че Федералният резерв ще предложи близо 1.5 трилиона долара за спешни помощи, тъй като основните индекси рязко паднаха сутринта, след като президентът Доналд Тръмп се обърна към нацията, за да очертае продължаващия отговор на правителството на новата епидемия от коронавирус.
Ето движението на основните индекси вчера:
Dow падна с 9.99% или 2 352.60 пункта и затвори на 21 200.62 пункта
Nasdaq падна с 9.43% или 750.25, за да се затвори при 7.201.80 пункта
S&P 500 се понижи с 9.5% или 260.74 пункта, като затвори на 2480.64 пункта
Ако отбелязвате резултатите през седмицата, това е третият ден на масивни спадове спрямо ръст през един ден. Вторник обаче, когато пазарът се повиши, вече изглежда доста отдавна.
Какво предопредели разпродажбата?Възможно е инвеститорите да продължат продажбите си, тъй като всякакви краткосрочни печалби от усилията на Федералния резерв се очаква да са краткотрайни, както се случи вчера.
Все по-голям става скептицизмът сред инвеститорите, че Фед и действията на президентската администрация могат да не са достатъчни, за да укрепят краткосрочното и дългосрочно здраве на американската - и глобалната икономика. (Разбира се, американската и глобалната икономика са невероятно свързани).
„Ние продължаваме да подчертаваме, че този Федерален резерв ще действа агресивно и по-специално, че централните банки са фокусирани върху защитата на функционирането на пазара в този момент и ще продължат да осигуряват ликвидност в широки мащаби“, каза пред CNBC Ебрахим Рахбари, директор на глобалната икономика в Citi Research. „Въпреки това, въпреки сериозната реакция, смятаме, че тези мерки все още няма да бъдат достатъчни за трайно стабилизиране на пазарните настроения, в светлината на кредитните проблеми и ескалирането на проблемите със здравето".
Междувременно все повече американски институции предприемат усилия да се смекчи разпространението на новия коронавирус, който помита пазарите. Бродуей беше затворен, всички спортни събития бяха отменени и цели сезони се задържат.
Авиокомпаниите и туристическата индустрия бяха засегнати особено силно, като акциите на United Airlines спаднаха с 12.26%, Delta с 21% и American Airlines - със 17.28%.
Авиокомпаниите носят основната тежест на решение, издадено в сряда вечерта от президента Тръмп за забрана на пътуването между САЩ и Европа за следващите 30 дни. Днес авиокомпаниите започнаха да отменят полетите.
Delta заяви, че временно ще отмени полети между градове като Амстердам и Орландо, Портланд и Солт Лейк Сити, както и полети до Париж от Синсинати.
И всичко това преди страната да е готова наистина да засили своя режим на тестване COVID-19.
Дори криптовалутите не бяха безопасни. Биткойнът и всички други основни криптовалути претърпяха най-лошия си спад от години, тъй като инвеститорите продаваха всички рискови активи.
Още по темата:
Пазарите оцениха мерките на Тръмп като недостатъчни
Как да инвестирате в среда на коронавирус?