Фючърсите на щатските борсови индекси, достигнаха до възходящия си дневен лимит, само ден след най-големия дневен спад от октомври на 1987-ма година.
Признаците за напредък към американски пакет за стимулиране на фискалната политика за намаляване на икономическото въздействие на пандемията COVID-19, бяха кредитирани за подкрепата, но анализаторите предупредиха, че условията вероятно ще останат нестабилни след на глобалните пазари.
Индексът S&P 500 и Nasdaq Composite се присъединиха към Dow Jones Industrial Average на меча територия в четвъртък, за каквато се приема понижение от поне 20% от наскорошен пик.
Фючърсите на акциите в САЩ се повишиха с 5% нагоре, което означава, че не могат да се търгуват по-високо. Средните фючърси на Dow Jones Industrial бяха с 1110 пункта, или 5.3%, при 22 054, докато S&P 500 се повиши с 126 пункта, или 5.108%. Фючърсите на Nasdaq 100 се повишиха с 5.6% до 7 609.25 пункта.
В четвъртък, Dow и S&P 500 претърпяха най-лошия си ден след катастрофата през "Черния понеделник" на 19 октомври 1987 г. Индексът Dow се понижи с 2 352.60 пункта, или 10%, до края на сесията при ниво от 21 200.62. Подобни бяха загубите и на останалите водещи индекси.
Какви са движещите пазарни сили?
Председателят на кабинета Нанси Пелоси, щата Калифорния, заяви, че тя и администрацията на Тръмп са близо до споразумение за пакет за помощ за коронавирус, който ще включва плащане за болни, безплатни тестове и други ресурси.
„Обратът идва като централните банки от САЩ до Австралия изпомпват ликвидността на финансовите пазари и тъй като инвеститорите се надяват, че американските демократи и републиканци могат да преминат пакет от стимули в петък“, казва Фиона Синкота, анализатор от City Index, в писмо към клиентите. "Вашингтон може да закъснее за партито, но те все още са повече от добре дошли.", коментриа още експертът.
Акциите паднаха в четвъртък, когато опасенията за ликвидност се присъединиха към пандемията на коронавирус и неговия ефект върху икономиката.
Федералният резерв в четвъртък заяви, че ще вложи 1.5 трилиона долара временна ликвидност във финансовата система, но това не направи много, за да успокои търговците, които очевидно бяха разтревожени от липсата на конкретни планове от президента Доналд Тръмп, визирайки неговото обръщение в сряда вечер.
„Най-големият проблем не е коронавирусът, а настъпващата криза на ликвидността“, каза в четвъртък за MarketWatch Кент Енгелке, главен икономически стратег в Capitol Securities Management. „Откровено е страшно. Това наистина разбива доверието на пазара. "
Междувременно в доклад на Capital Economics се казва, че мерките за спиране на разпространението на коронавируса могат да принудят американската икономика да се свие със зашеметяващите 4% през второто тримесечие, като тласка икономиката към рецесия.
Анализатори и инвеститори разискваха дали касапницата през тази седмица, опреснена от спада в четвъртък, ще отбележи краткосрочна капитулация, която ще остави място за корекция на скорошните загуби.
„След като целият инвестиционен свят се изпомпа много преди тази гръмотевична буря, изглежда, че сега сме влезли в един порочен цикъл, в който продажбите започват повече продажби, тъй като маржин коловете принуждават много играчи да ликвидират позиции“, казва Мариос Хаджикириакос, инвестиционен анализатор в XM
Какво правят другите пазари?
Пазарите в Азия рязко паднаха в петък. Японският Nikkei загуби 6,1%, докато Южна Корея поевтиня с 3.4%.
След като затвориха рязко по-ниския четвъртък, петролните фючърси също се повишиха в началото на петък.
Още по темата:
Приключи ли най-дългия бичи пазар в щатската история?