Мохамед Ел-Ериан има добри и лоши новини за инвеститорите. Добрите са, че нещата рано или късно ще се оправят! А лошите - че преди това, ситуацията най-вероятно ще се влоши допълнително.
Ние преживяваме изключително необичаен период, когато усилията за борба с коронавируса закриват все по-голям брой бизнеси и лични дейности, които приемаме за даденост.
Макар и обратими във времето, най-вероятно ще се почувстваме много по-неуредени първо поради петте основни двигателя на тази безпрецедентна ситуация. Колкото по-бързо интернализираме това и съответно реагираме, толкова по-големи са възможностите за минимизиране на непосредствените щети и също така ускоряване на обратния път, смята Ел-Ериан.
1. Необичайният характер на икономическия шок
Водени от концепциите за „социално дистанциране“, „раздяла“ и „изолация“, които все по-често се включват в отговорите на публичния и частния сектор на коронавирусната заплаха като усилия за подобряване на сдържането, глобалната икономика ще преживее все по-дълбоки и по-широки спирания.
По избор или по направление работодател/правителство, това ще стимулира нарастващ брой едновременни прекъсвания на търсенето и предлагането (най-вече разрушения, каквито наблюдаваме в авиокомпаниите, където търсенето се срива и авиокомпаниите намаляват капацитета).
В следващите няколко дни и седмици държава след държава ще затварят училищата и компаниите и както много други аспекти на нормалния живот. Глобалната икономика се насочва към рецесия.
2. Икономика на несигурността и страха
Поведенческите експерти предупреждават, че ще се чувстваме още по-неудобно, тъй като сме принудени да излизаме извън зоните си на комфорт. Повишената несигурност и отвращението към риска са почти гарантирани, което е важен елемент на страха. Нашата лична приспособимост и гъвкавост ще определят колко бързо ще се възстановяваме, но само ако първо преодолеем естествената склонност да отричаме неудобната реалност, или да ги превъплътим в нещо по-познато и успокояващо, колкото и нереалистично да е това.
Някои от нас ще ускорят икономическото и социалното си разединяване, изкушени първо да изтичаме до магазина и да изпразваме останалите в това. Най-лошото от нас ще стане жертва на предразсъдъци и пристрастия, както осъзнати, така и несъзнати, като по този начин ще влошим поведението си към другите и подкопаем социалната цялост.
3. Фискални стимули
Освен ако не бъде прекъсван от медицински напредък, който повишава доверието ни във вируса и имунитета (ваксината би направила и двете), тази динамика ще продължи известно време, преди в крайна сметка да се изтощи. Страхувайки се от всякакъв вид прескачания, ще се окаже по-голям натиск върху правителствата да излязат с прекъсвачи, които да спрат и да обърнат влошаващата се динамика, и да заливат системата с парични и фискални стимули в режим на политика „каквото е необходимо“.
Готовността за политика не е проблемът. Непосредствената ефективност е проблемът, както и необходимостта да се даде приоритет на най-уязвимите групи от населението и решаващите сектори (като се започне от медицинския). Освен това, за разлика от внезапните финансови спирки, при които намесата на централната банка сама по себе си може да възстанови доверието в системата, няма прост начин да се преодолеят внезапните икономически спирания и мигновеното рестартиране на взаимосвързана пазарна икономика, смята още Ел-Ериан.
4. Свръхреакция на финансовия пазар
Необичайната финансова нестабилност е неизбежна, тъй като пазарите се нахвърлят върху а новата реалност и настъпваща глобална рецесия, по-висока опасност от риск и ограничена ефективност на политиката.
Цените на активите падат, офертите продава се разширяват и няма достатъчно ликвидност, за да побере всички, които изведнъж искат да излязат. Вероятни са две проциклични реакции на пазара: мениджърите на фондове продават това, което могат да продадат, а не това, което първо са искали да продадат, като по този начин разпространяват финансовия натиск от един клас активи към други; и такива продажби се ускоряват, тъй като парите се изтеглят от притеснени инвеститори.
5. Преекспонирани начални условия
И накрая, има начална точка („начални условия"), която влияе както на пътуването, така и на дестинацията.
През последните няколко години между основните централни банки и пазари се развиха дълбоко нездравословни взаимозависимости. В процеса те също станаха фактически заложници един на друг.
Хвърлени от политиката в ролята на "единствената игра в града", централните банки използваха масивни и предсказуеми инжекции на ликвидност, за да потиснат силно финансовата нестабилност, да насърчат прекомерното поемане на риск и изкуствено да увеличат цените на активите - всичко това в опит да подобрят икономическата условия. При условие на многократно спазване на това поведение, пазарите се отнасяха към банките като към своите спасители („централната банка“), купувайки бързо всеки пазарен спад и не обръщайки внимание на корпоративните/икономическите основи, които в крайна сметка потвърждават цените на активите.
Подобно на плажната топка, репресирана дълбоко под вода и внезапно освободена, всички пет от тези фактори ще превишат, преди да се установим в ново равновесие. Пътуването ще включва преживявания, като празни рафтове на магазини и ограничения за пътуване, които са по-често срещани в нестабилни/неуспешни държави и в общности, засегнати от опустошително природно бедствие, отколкото в напредналите страни.
За щастие всеки от драйверите е обратим и това може да стане бързо, ако медицинската наука покаже, че е в състояние да противодейства на вируса. Нашата колективна отговорност е да управляваме пътуването по отговорен начин, като същевременно се стремим да го съкратим, твърди Ел-Ериан.
Още по темата:
7 негативни последици от коронавируса върху световната икономика
СЗО: Коронавирусът вече е пандемия
Как страховете от коронавируса влияят на пазарите?