Пазарите се насочват към нов катастрофален старт на седмицата, след най-силното си затваряне от 2008-ма година в петък.
Към понеделник сутринта фючърсите на S&P 500 спаднаха с 128.5 пункта или с 4.8%; Фючърсите на Dow намаляха с 1 041 пункта или 4.6%; а фючърсите на Nasdaq се понижиха с 359.7 пункта или 4.5%.
Фючърсите за всеки индекс бяха прикрепени до техните „лимитирани“ нива в рамките на деня, установени от правилат ана СME Group.
Този ход предполага, че трите основни индекса биха се върнали отново към спада, който ги потопи до мечи пазар само преди дни, или повече от 20% под последните им максимуми.
SPY ETF (SPY), проследяващ S&P 500, който продължи да се търгува по време на сесията преди пускането на пазара, предполага понижение на индекса от над 9%, въпреки действията на Фед.
Намаляване на ставката на Федералния резерв
Фючърсите на акции стартираха значително по-ниско в неделя вечерта, дори след като Федералният резерв стартира мащабна програма за стимулиране на паричните пазари - включително намаляване на ставките до ефективно нулево ниво и разкриване на планове за покупки на активи от големи мащаби.
По-конкретно, Фед намали референтните лихвени проценти със 75 базисни пункта до диапазон между 0% и 0.25%. Подчертавайки нарастващите опасения от световна рецесия, изненадващото съобщение дойде само дни преди планираната среща на Фед за март по паричната политика във вторник и сряда - и по-малко от две седмици след като Фед също неочаквано намали ставките с 50 базисни пункта до диапазона между 1.00-1.25%.
Много участници на пазара очакваха, че Фед ще гласува за намаляване на ставките до нула долна граница за първи път след финансовата криза, но очакваха това да се случи на срещата тази седмица.
В изявление централната банка заяви, че възнамерява да запази новата цел за лихви, „докато не е уверена, че икономиката е издържала на последните събития и е на път да постигне максималните си цели за заетост и стабилност на цените“.
Фед също така отпусна допълнителен набор от инструменти за справяне с икономическите въздействия, произтичащи от пандемията COVID-19, като обяви програма за количествено облекчаване, която ще включва покупки на активи в размер на 700 милиарда долара, включващи облигации на стойност 500 милиарда долара и 200 милиарда долара ипотечни книжа.
„Фед се връща към старата практика за отговор на а за финансовата криза, с координирано закупуване на облигации за осигуряване на достъп до ликвидност в щатски долари, намаляване на лихвите до нула и отваряне на прозореца за отстъпки на Фед, за да се осигури притокът на кредити през банките до потребители и бизнес “, казва Грег Макбрайд, главен финансов анализатор на Bankrate, в имейл.
Ходът на Фед задълбочава отговора на паричната политика на епидемията от COVID-19, която до момента е заразила над 3200 души в САЩ, сочат данни на Джон Хопкинс. Миналата седмица Фед агресивно увеличи инжекциите си за ликвидност при репо операции с над 1.5 трилиона долара и разшири месечните си покупки на ценни книжа, за да включи тези във всички падежи.
Конгресът на Белия дом отговаря на епидемията
Федералното правителство също засили отговора си на коронавируса, като президентът Доналд Тръмп в петък обяви отказ от плащането на федерални студентски заеми до по-нататъшно уведомление и масови покупки на суров петрол от Министерството на енергетиката за попълване на стратегическия резерв за петрол в САЩ, за да подпомогне производителите на суровината, засегнати от скорошния спад на цените на петрола.
В Конгреса Камарата на представителите прие двупартиен законопроект, за да помогне за предоставянето на допълнителна подкрепа в отговор на коронавируса. Законодателният пакет, приет с вот 363-40, разширява достъпа до безплатно тестване, разширява обезщетенията за отпуск по болест и помага за осигуряване на хранителна помощ за уязвимото население, включително деца, чиито училища са затворени поради коронавируса.
Очаква се сенатът да гласува законопроекта тази седмица и може да го въведе още в понеделник.
На държавно ниво отговорът ескалира с всеки изминал ден. Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо обяви в неделя, че обществената училищна система в Ню Йорк - най-голямата в страната, включваща повече от 1800 училища - ще започне да се закрива тази седмица, за да забави разпространението на коронавируса. Ню Йорк се присъединява към други щати, включително Калифорния, Флорида, Илинойс, Луизиана, Пенсилвания, Род Айлънд, Юта, Вирджиния, Алабама и щата Вашингтон, за да затвори някои или всички държавни училища през последните дни на фона на огнището.
В Калифорния губернаторът Гавин Нюзом в неделя призова за затваряне на всички барове, нощни клубове, винарни и пивоварни и насочи ресторантите да намалят наполовина заетостта си.
Държави извън САЩ наложиха още по-драстични мерки, за да се опитат да ограничат епидемията. В Испания на хората вече е забранено да напускат домовете си, с изключение на работа и закупуване на храни и медицински консумативи. Испания е най-засегнатата европейска държава от коронавируса извън Италия с нови 289 смъртни случая в неделя.
Във Франция, друга държава, изправена пред нарастваща смъртност от COVID-19, повечето магазини, кафенета, ресторанти и киносалони са временно затворени.
Nike (NKE) беше една такава компания, която обяви в неделя, че ще затвори всички свои магазини Nike в страни, включително в САЩ, Канада, Западна Европа, Австралия и Нова Зеландия от 16 до 27 март. Abercrombie & Fitch (ANF) също заяви, че ще затваря магазините си извън Азиатско-Тихоокеанския регион до 28 март.
В поредния силен ход на голяма корпорация, Apple (AAPL) заяви, че през уикенда ще затвори всичките си магазини на дребно извън Китай до 27 март. Съобщението дойде само ден след като производителят на iPhone отново отвори магазините си в Китай, които бяха затворени повече от месец, тъй като COVID-19 се разпространи в цялата страна.
Още по темата:
Ел-Ериан: Преди да се оправят нещата ще станат по-зле