Съобщава се, че Тръмп се е опитал да подмами немски учени, работещи върху коронавирусна ваксина, за ексклузивност на ваксината в САЩ.
Вестникът Welt am Sonntag съобщи, че администрацията на Тръмп е предложила голяма парична сума на базираната в Германия биотехнологична компания CureVac, за да си осигури правата за ваксината, "но само за САЩ".
Германското правителство е направило контраоферта, предлагайки финансови стимули на компанията, за да остане в Германия.
Карл Лаутербах, висш немски политик и професор по епидемиология, каза в отговор на доклада: "Изключителната продажба на евентуална ваксина в САЩ трябва да бъде предотвратена по всякакъв начин. Капитализмът има ограничения."
CureVac туитна в понеделник, че "отхвърля всички твърдения от пресата" за всякакви оферти от американското правителство.
Президентът Доналд Тръмп се е опитал да привлече немски учени, работещи по коронавирусна ваксина, като е предложил големи суми пари, за да осигури изключителни права върху разработката в САЩ, според доклад, който се потвърждава от германското правителство.
CureVac работи с Федералния институт за ваксини и биомедицински лекарства Пол Ерлих за ваксина срещу коронавируса.
CureVac отрече „слуховете за придобиване“ в неделя и последва с по-пряко отхвърляне на всякакви искания от САЩ в понеделник.
"CureVac не е получил предложение от правителството на САЩ или от свързани лица преди, по време и след срещата на работната група в Белия дом на 2 март", туитнаха в понеделник от компанията. „CureVac отхвърля всички твърдения от пресата.“
Германски правителствен източник заяви пред немския вестник, че Тръмп се опитва усилено да намери коронавирусна ваксина за САЩ, "но само за САЩ".
Вестникът каза, че немското правителство се бори срещу тези опити, като предлага финансови стимули на компанията, ако тя остане в Германия.
Представител на германското министерство на здравеопазването каза пред Welt am Sonntag, че правителството участва в "интензивни" дискусии с CureVac относно запазването на компанията със седалище в Германия.
"Германското правителство е силно заинтересовано да гарантира, че ваксините и активните вещества срещу новия коронавирус се разработват в Германия и Европа", твърди изданието, цитирайки служител на здравното министерство.
"В тази връзка правителството е в интензивен обмен с компанията CureVac."
В отделно изявление здравното министерство каза на Ройтерс, че докладът на Welt am Sonntag е точен: "Ние потвърждаваме доклада във Welt am Sonntag", заяви представител.
Флориан фон дер Мюлбе, главен производствен директор и съосновател на CureVac, заяви пред Ройтерс миналата седмица, че компанията се надява да бъде подготвена експериментална ваксина до юни или юли, така че компанията да може да търси разрешение за започване на тестове върху хора.
Той каза, че нискодозовата ваксина, която компанията се надява да разработи, може да я направи подходяща за масово производство в съществуващите съоръжения на CureVac.
В изявление миналата седмица CureVac заяви, че нейният изпълнителен директор Даниел Меникела е поканен в Белия дом за среща с Тръмп, за да обсъди стратегии и възможности за производството на коронавирусна ваксина.
„Много сме уверени, че ще успеем да разработим мощен кандидат за ваксина в рамките на няколко месеца“, казва Меникела в изявление.
Карл Лаутербах, висш немски политик и професор по здравна икономика и епидемиология, туитна в отговор на историята: "Изключителната продажба на евентуална ваксина в САЩ трябва да бъде предотвратена с всякакви средства. Капитализмът има ограничения."
В процес на разработка са най-малко 35 потенциални коронавирусни ваксини, които имат за цел да спрат пандемията.
Още по темата:
Компаниите на SOFIX, които могат да устоят на вируса