Волиталността на финансовите пазари продължава. След повишението вчера на широкия индекс S&P 500 с 6%, днес фючърсите отново са при допустимия лимит за понижение.
Но някои анализатори започнаха да говорят за край на спада. Референтният индекс е с около 30% под рекордните си нива от началото на февруари. А спадът на пазара - сочи към очакванията на инвеститорите за рецесия.
Том Лий от Fundstrat каза в бележка тази седмица, че „пазарите на акции са спаднали с 30% от най-високите си стойности и както отбелязахме миналата седмица, това е ценообразуване с над 100% вероятност за рецесия (въз основа на спад на цените).“
Лий отбелязва, че сме виждали понижение с повече от 20% общо 22 пъти на щатските фондови пазари от 1900-та година насам, като средната рецесия се изразява в понижение средно от 30% за индексите. А това може да сочи почти напълно изчерпан потенциал за случай на рецесия.
И икономистите започват да се съгласяват с тази теза.
S&P Global заяви във вторник, че очаква икономическото въздействие от коронавируса да доведе до глобална рецесия през 2020 г., като според прогнозите, ръстът на САЩ може да се запази плосък тази година. Някои икономисти от Уолстрийт обаче, рисуват много по-песимистична картина, като говорят за 10% понижение през второто тримесечие.
И икономистите от Morgan Stanley заявиха, че очакват 4% спад на растежа на БВП през второто тримесечие и вероятна рецесия през тази година.
„Острото свиване на растежа, което очакваме, в съчетание с нарастването на безработицата и влошаване на настоящите пазарни условия, смятаме, че са достатъчни, за да оправдаят да наречем това рецесия.“
Поглеждайки към второто тримесечие обаче, има потенциални - и подчертаваме: потенциални - причини за относителен оптимизъм.
В пискмо към клиентите си Нийл Дута от Renaissance Macro отбеляза, подобно на Лий и други, че пазарът е оценил напълно бъдеща рецесия. Отново относителен оптимизъм.
Дута също така заявява, че някои големи компании ще възпрепятстват хората да бъдат наети на работа „извън чувството за гражданска отговорност“, което забелязваме проблясъци, които стават все по-широко разпространени в това направление. Все повече ресторанти, стадиони и други места, в които има много служители на почасова работа, заявяват, че ще продължат да плащат на служителите си по време на блокирането от коронавирус.
И накрая, нивото на безработица започва от ниска база и в краткосрочен период на коронавирусен стрес, Дута подозира, че безработицата може да достигне най-високо ниво от 4.5%.
Всичко това, разбира се, зависи от това какво се случва в Конгреса, от прогресирането на вируса през популацията и редица други фактори.
Всеки, който мисли, че знае къде или кога или защо това нещо ще се обърне, на практика не казва истината. Но изграждането на случай защо сме близо до най-острата фаза на тази финансова криза, изглежда най-малкото възможно.
Още по темата:
9 от най-големите щатски дивидентни компании
6 акции с висок дивидент в момента