Тъй като цената на петрола се срина, лесно е да се пренебрегне още по-мрачната реалност за производителите: реалните цени, които получават за варелите си, са още по-лоши, казва Торбьорн Торнквист, съосновател на търговската къща Gunvor Group Ltd.
Цените на суровия петрол Brent и West Texas Intermediate се стабилизираха на нива над 25 долара за барел, но ценовият диапазон е далеч по-дълбок за реалните доставки, коментира Торнквист.
"Физическият пазар изпитва болка и предстои още болка, коментира експертът, ще видим пълната тежест на свръхпредлагането след няколко седмици.“
Суровият петрол на физическия пазар се търгува с премия или отстъпка спрямо Brent, West Texas Intermediate и други показатели. В моменти на излишък премиите се стесняват, а отстъпките се разширяват. Но настоящата ситуация е почти безпрецедентна, с отстъпки в някои случаи при най-високите нива от много десетилетия.
Примерите изобилстват от Африка до Близкия Изток до Латинска Америка.
Нигерия, най-големият производител на петрол в Африка, продава своя флагман Qua Iboe с отстъпка от 3.10 долара за барел под референтната стойност на типа Brent, най-голямата от поне две десетилетия.
Колумбия продава своята суровина Васкония с отстъпка от 7.75 долара за барел спрямо референтната цена на Brent, което е 4 1/2-годишен връх. "Пазарът на физически петрол изглежда ужасяващ", казва Кит Хейнс, анализатор в консултанта Energy Aspects Ltd.
Цените на петрола на физическия пазар отслабват, тъй като икономическото въздействие на коронавируса върху търсенето на петрол се "просмуква" през всяка част на петролната индустрия.
„Търсенето очевидно е изключено в някои части на света и това е много драматично“, заяви изпълнителният директор на Chevron Майк Уирт пред Bloomberg TV във вторник.
Тъй като разходът на гориво в някои страни, включително Франция и Италия, намалява с една трета или повече, рафинериите са принудени да намалят количеството на суровия материал, който преработват.
Например, Phillips 66, 11-та по големина рафинерия в света по капацитет, заяви във вторник, че експлоатира своите инсталации при „минимални темпове на преработка“ - традиционно в индустрията това означава преработка на между 60% и 80% от капацитета.
„Досега острите дисбаланси на пазара са съществували най-вече като упражнения на електронни таблици“, казва Роджър Диван, петролен анализатор при консултант IHS Markit Ltd. „В следващите две до три седмици ще видим физическите дисбаланси, проявени на физическите пазари.“
С рафинирането, което намалява суровите си покупки, търговците купуват товарите, за да ги съхраняват. Пазарът на петрол се е превърнал в това, което индустрията нарича контанго: спот цените са по-ниски от форуърдните. Контангото позволява на търговците да купуват физическа суровина, да я съхраняват и да печелят, като продават в бъдеще на по-високи цени.
„Свръхпредлагането ще се запази и за това се нуждаете от дълбоко контаго“, каза Торнквист. „Ясно е, че всички, ние и други търговски къщи, ще се възползваме от това в бъдеще. Това е единствената "игра в града"".
Болката във физическия пазар е ясно видима в Северно море. Търгуваният от 40 години суров петрол, който е най-големият клас, съдействащ да се определи глобалната референтна стойност на Brent, достигна в понеделник най-ниската си цена от 2008-ма година насам.
Търговията на финансови инструменти от използвана от производителите за хеджиране на действителните си варели също отразяват слабостта на физическия суров пазар. В Северно море суапът „Датиран до фронтлайн“, който помага на търговците да покрият разликата между фючърсния и физическия пазар, беше - 3.29 долара, най-широката отстъпка от поне десетилетие.
На други пазари, от Азия до Средиземноморието и Близкия изток, действителните барели на ключови сурови потоци се търгуват със сходни отстъпки. Централноазиатският суров CPC Blend например се търгуваше при 8-годишно дъно по-рано този месец.
Разширяващите се отстъпки, заедно с колапса в бенчмарка означава, че производителите наблюдават свръх ниски цени. В Hardisty Alberta, малко градче в Канада, което е мястото на доставка на тежката канадска база за суров петрол, миналата седмица петролът се търгуваше при рекордно ниско ниво от едва 7.47 долара за барел. В централна Монтана миналата седмица петролът се търгуваше близо до 8 долара, като в началото на месеца беше над 30 долара.
Дори Саудитска Арабия страда. С рекордни отстъпки за европейските рафинерии, държавната Саудитска Арамко е решена да продава своя флагмански арабски лайт за около 15 долара за барел в Ротердам до началото на април, ако бенчмаркът Brent държи на сегашните нива.
„Когато вземете предвид физическите различия, пазарът казва, че се доближаваме до зоната, където се наблюдава намаляване на производството“, казва Оливие Якоб, управляващ директор на консултанта Petromatrix GmbH.
Още по темата:
Биткойнът - валута, или суровина?
Бил Акман - агресивен купувач на акции съм