Брутният вътрешен продукт на света ще се свие с 2,3% на годишна основа през първата половина на 2020 г., а ако пикът на пандемията от коронавирус бъде достигнат до арпил или май, през втората половина може да започне възстановяване на икономиката, посочи в коментар главният икономист на Morgan Stanley Четан Ахя, предаде Zero Hedge. Това възстановяване може да достигне до 1,5% на годишна основа през последното тримесечие.
За цялата година глобалният растеж ще регистрира спад от 0,6% в сравнение с година по-рано. Така мащабът на контракцията ще е по-голям спрямо 2008 г., когато световното стопанство се сви с 0,5%. "Това ще е най-бавният темп на възстановяване от 1930 г.", посочва икономистът.
През второто тримесечие на годината сезонно коригираните данни за брутния вътрешен продукт на САЩ ще отчетат безпрецедентен срив от 30,1% на годишна основа, а безработицата ще се изстреля до рекордните почти 13%. Ако всичко върви добре, през третото тримесечие растежът на стопанството ще е от 29,2%, очаква Ахя.
Той също акцентира върху факта, че глобалната икономика беше отслабена още преди настъпването на пандемията от коронавирус, само че, освен демографските и дълговите проблеми, се наблюдава и дизинфлация. "Това е състояние, пред което светът се е изправил за последно през 30-те години", посочва икономистът. "По своята същност, разпространението на заразата ще окаже силен шок върху доходите, което ще доведе до срив на съвкупното търсене."
Мерките в Китай на стойност приблизително 2,8 трлн. долара ще доведат до първичен дефицит от 8,5% от БВП, което е значително по-висока стойност от тази през 2009 г., когато бюджетът на страната беше надхвърлен със "само" 6,5% от БВП. Но положението на правителствените финанси ще е много по-зле в САЩ.
"По отношение на магнитуда, очакваме циклично коригарният първичен дефицит да нарасне до 14% от БВП през 2020 г. (ако приемем, че стимулите останат в рамките на вече посочените 2 трлн. долара), спрямо 7% през 2009 г., който беше най-високият от 1930 г. насам", посочва Ахя. "Но основният бюджетен дефицит ще нарасне до около 18% от БВП през 2020 г."
Източник: Money.bg