Фючърсите на щатските индекси се повишиха в неделя вечерта и се търгуват силно на положителна територия днес, преди отварянето на пазарите. Причината - данните от уикенда за понижение на броя на новите случаи на коронавирус в някои от най-засегнатите страни.
Щатът Ню Йорк, който води с около 122 000 положителни случая, в неделя отчете 594 нови заразени от коронавирус или намаление спрямо броя от 630, съобщени в събота. Но губернаторът Андрю Куомо в неделя предупреди, че трябва да е налице по-трайна тенденция на понижение преди да се обяви победа над вируса.
На други места Италия отчете най-бавното нарастване на новите смъртни случаи от две седмици в неделя. Франция и Испания - други два европейски центъра, където се разпространява изключително бързо вирусът - също отчитат забавяне на новите смъртни случаи. Във Великобритания, където са заразени повече от 47 000 души, премиерът Борис Джонсън беше приет в болница за допълнително изследване 10 дни след като даде положителна проба за коронавирус.
Официалните правителствени насоки за контрол на разпространението на коронавируса продължават да бъдат динамични в САЩ, като Центровете за контрол и превенция на заболяванията в петък добавят препоръка към американците да носят маски, когато напускат домовете си.
А реториката на американските лидери около епидемията все още е остра, като много американци в щатите в цялата страна се готвят да останат под карантина през следващите седмици.
В неделя генералният вицеадмирал на САЩ Джером Адамс каза пред Fox News, че тази и следващата седмица „ще бъдат най-трудни и най-тъжни от живота на повечето американци, откровено казано“, добавяйки, че това ще бъде „нашият Пърл Харбър момент." Той също така отбелязва в интервюто, че американците могат да „променят траекторията на тази епидемия“, следвайки насоките за социално дистанциране.
А за пазарите на акции видимостта по отношение на продължителността и степента на огнището би била добре дошла. Акциите приключиха миналата седмица по-ниско, след като нестабилността се върна на пазарите и след повишението от предходната седмица, тъй като бързо влошаващите се икономически данни започнаха да отразяват влиянието на епидемията от коронавирус.
Докладът за работни места през март, който събира данни едва от около 12-то число на месеца, вече показа, че работодателите в САЩ са намалили заетостта със 701 000 работни места в неселскостопанския сектор дори преди широко разпространените мерки за социално дистанциране дори да влязат в сила.
Като се има предвид това, първоначалният доклад за молбите за помощи, който ще бъде изнесен в четвъртък, ще е следен с особено внимание от пазарните участници. Икономистите от консенсус очакват да видят 5 милиона нови молби за първоначална помощ за безработица.
Boeing (BA) заяви в съобщение в неделя, че удължава затварянето на производствените мощности в своите съоръжения в Puget Sound, област Вашингтон, „в светлината на продължаващия фокус на компанията върху здравето и безопасността на служителите, текущата оценка за разпространението на COVID -19 във Вашингтон, надеждността на веригата за доставки и допълнителни препоръки от правителствените здравни органи."
Преди това Boeing очакваше 14-дневно временно спиране на тези съоръжения в щата Вашингтон, започващо от 25 март. По това време Boeing заяви, че ще предостави платен отпуск на служителите, които не могат да работят от вкъщи в продължение на 10 дни. В последното си публично съобщение в неделя Boeing не предостави актуализация на своята политика за отпуски.
Още по темата:
Експерт: Възможен е още спад за щатските индекси
Не се опитвайте да хванете падащия нож на пазарите