Икономиката e затруднена и блокирана, следствие на световната пандемия от коронавирус. И докато повечето експерти са на мнение, че ще става по-лошо, преди да става по-добре, според някои от тях не е невъзможно да сме видели дъното за пазарите.
"Не можем да изключим възможността борсата, която достигна най-ниска стойност на 23 март, да е ценообразувала повечето, ако не всички лоши новини. Макар че светът изглежда се насочва към рязко забавяне, цените на акциите може да не паднат много по-нататък по две причини“, пише в четвъртък Симона Гамбарини от Capital Economics, цитирана от Yahoo! Finance.
"Първо, рецесията потенциално може да бъде много краткотрайна, така че БВП и печалбите могат да се възстановят по-бързо, отколкото в миналото", каза тя.
Много икономисти споделят това очакване за възстановяване във формата на "V", след като домакинствата и предприятията в САЩ влязоха в кризата в доста добра финансова форма. С други думи, рецесията не е причинена от излишъци или дисбаланси.
И въпреки че някои анализатори се опитват да сравнят тази пандемия с природно бедствие, е критично важно да се отбележи, че възстановяването няма да бъде забавено от необходимостта от възстановяване на повредени или унищожени капиталови стоки и имущество.
„Второ, цените изглежда отразяват много по-неблагоприятни икономически перспективи в сравнение с настоящите очаквания на анализаторите за печалба“, каза Гамбарини.
Всъщност S&P 500 се е понижил с 35% от пика до най-ниското ниво, въпреки че повечето стратези очакват много по-скромен спад в приходите. Според FactSet средният стратег очаква печалбата на акция (EPS) да намалее едва с 4.5% през 2020 г.
Не всички обаче са толкова оптимистично настрение. Анализатори на Goldman Sachs например, далеч най-големите мечки на пазара очакват спад в печалбите на американските акции с 33% до 110 долара за индекс.
Според Гамбарини обаче, фондовата борса или вече е подготвена за по-лоши новини, или е преизпълнила спада си. И двете са условия, които биха създали атрактивна входна точка за инвеститорите на фондовите пазари.
Имайте предвид, че в исторически план фондовата борса е достигала дъното много преди икономиката. В бележка, публикувана в сряда, Хуберт де Барочез от Capital Economics отбеляза, че това е било така всеки път.
Разбира се, всички тези предположения и очаквания зависят от способността на света да ограничи коронавируса.
„Отрицателната заместваща карта остава дневната честота на инфекция COVID-19, която се забавя“, пише Джон Норманд в JPMorgan в петък, добавяйки „но остава твърде висока, за да има много увереност относно продължителността на блокирането/социалното дистанциране и следователно продължителността и дълбочината на рецесията."
С други думи, несигурността все още е висока, което би обяснило защо цените на акциите остават потиснати.
Но това по същество определя фондовия пазар, което дава по-големи награди на инвеститорите, желаещи да поемат по-висок риск.
Както често се случва, Уорън Бъфет го каза най-добре.
„Нямам най-слабата идея дали акциите ще са по-високи или по-ниски след месец или година от сега“, пише Бъфет по време на финансовата криза през 2008 г. „Вероятно е обаче, че пазарът ще се движи по-високо в дългосрочен план".
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
Експерт: Акциите ориентирани към стойност са добра идея
Кой ще е най-добрия взаимен фонд за 2020-та година?