Инвеститорите виждат светлина в края на тунела след брутален период за индексите и световните фондови пазари. Но дали тя не е от наближаващ влак?
Това е въпрос, който много инвеститори претеглят, след като пазарът се опитва да се възстанови сериозно от най-ниските си нива от средата на март, от които вече се е отдалечил с около 20%. Причината за ръста - признаците за потенциално забавяне на разпространението на коронавирусната болест COVID-19, която повишава надеждите за бързо възстановяване.
Някои от най-тежко засегнатите места в САЩ, където вече са докладвани една четвърт от всички потвърдени случаи в световен мащаб, започват да показват приветствени признаци за намаляване на инфекциите, включително щата Ню Йорк, който се очертава като епицентър на вирусната епидемия, започнала през декември в Ухан, Китай.
Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо, по време на пресконференция във вторник, заяви, че честотата на хоспитализациите се увеличава, дори се отчита най-голямото увеличение на смъртността за един ден.
Италия и Испания отчитат забавяне на епидемията след строги мерки за социално дистанциране и блокиране, а Австрия и Дания поставят основата за връщане към известна прилика на нормалност. Ухан, Китай, където болестта е идентифицирана за първи път, не съобщава за нови смъртни случаи за първи път от януари.
„Най-накрая виждаме новите случаи в САЩ от COVID-19 да се забавят в отговор на социално дистанциране - със сигурност в щата Ню Йорк, но и на други места“, пишат аналитици от BofA Global Research в бележка.
На всичкото отгоре централните банки и правителствата по целия свят не пестят от огромни по размер суми, в размер на трилиони долари, за да помогнат преодоляване на икономическите щети, произтичащи от усилията за смекчаване на инфекциите и за лечение на боледуващите от болестта, получени от новия щам на коронавирус.
Тези фактори дадоха голям тласък на акциите и за кратко време намалиха яростния апетит за активи, считани за убежища, като 10-годишните щатски държавни облигации, доходността по която е около 0.78%, спрямо 0.587% в петък.
А акциите се опитаха да излязат от мечия пазар, макар и неуспешно през вчерашния ден.
Към вторник, Dow вече е 7.6% нагоре за седмица, S&P 500 е 6.9% нагоре, а Nasdaq е в ход за печалба от 7%. От най-ниските си нива на 23-ти март, Dow е нараснал с около 19.4%, S&P 500 е с около 17%, а Nasdaq е спечелил близо 14.3%.
Това беше извънреден ръст на индексите, а процентът на инфекции и най-новите случаи на смърт се очертава да продължат катализирането на пазарните движения в близко бъдеще. Защо? Тъй като тези данни ще сигнализират, кога икономиката, която е най-вече в режим на спиране, докато пандемията се овладее, евентуално може да се възобнови.
Повишаването на акциите създаде до голяма степен спорове между експертите за това как това движение в крайна сметка ще се отрази на пазарите в близко бъдеще, тъй като инвеститорите очакват вероятно лоши икономически данни и слаба корпоративна печалба в следващите дни.
Някои твърдят, че дъното е достигнато, но други се притесняват, че пазарът може да тества своите мартенски нива.
Екипът на Wolfe Research, включително главният инвестиционен стратег Крис Сенйек, казва, че остава мечи настроен за пазара, предвид слабите перспективи за данни. Пътят на болестта, пише екипът във вторник, е несигурен, „и според нас е, че входящите икономически данни за първото тримесечие сезонът на доходите ще бъдат много разочароващи.“
„Ние не вярваме, че глобалната криза COVID-19 все още е извън картите“, пише екипът на Wolfe Research, като анализаторите й добавят, че се притесняват от инфекциите, които остават „много високи“ и възможността за повторно ускоряване на места, включително Луизиана и Ню Джърси.
„Колко лошо ще се получи в крайна сметка и кога ще достигне пикът на общата нова инфекция? Не знаем - но от инвестиционна гледна точка това е ключовият момент“, пише екипът. „Не вярваме, че пазарите на акции в САЩ ще намерят устойчиво дъно, когато новата степен на заразяване на САЩ окончателно се преобърне.“
В понеделник, изпълнителният директор на J.P.Morgan Chase & Co. Джейми Даймън предупреди, че печалбите на най-голямата банка в страната от активи ще спаднат "значително" през 2020 г. спрямо миналата година в размер на 36.4 милиарда долара, позовавайки се на въздействието на коронавируса.
Още по темата:
Експерт: Възможна е още корекция между 5 и 7%
Мобиус: Ще видим двойно дъно