Американските акции отбелязаха най-доброто си седмично представяне от 46 години насам, като днес щатските пазари ще бъдат затворени заради "Разпети петък". Неочакваните огромни стимули от страна на Федералният резерв за борба с последствията от коронавируса бяха в основата на повишението.
Ръстът на индекса S&P 500 вчера допринесе за повишението на индикатора с 12.1% за тази седмица, или най-доброто му петдневно представяне от 1974-та година насам. Повишението бе поведено от сектора на финансите и недвижимите имоти.
Nasdaq отчете 10.6% седмична печалба и най-доброто си представяне от 2008 г. насам. Печалбата на Dow от 2666.84 пункта от миналия петък бе най-добрият седмичен ръст в пунктове в историята на показателя, а увеличението му с 12.7% за две седмици също влезе в историята.
Инвеститорите също се обърнаха към първоначалните данни за молбите за помощи за безработица на Министерството на труда, който показа по-голяма от очакваното нарастване до 6.606 милиона нови лица, потърсили обезщетения.
Участниците на пазара претеглиха скорошното развитие на огнища на коронавирус с по-положителен тон. Растежът в новите случаи се забавя и дори приема отрицателен наклон в глобалните епицентрове, като щатът Ню Йорк отчита намаляване на броя на хоспитализациите дори в среда на увеличаване на броя на смъртните случаи до 799.
Майорът на Ню Йорк Бил дьо Блазио заяви в четвъртък, че ограниченията за социално дистанциране може дори да трябва да бъдат затегнати допълнително, за да се възпрепятства потенциалът за възобновяване на ръста на заразените.
Освен признаците за потенциално облекчаване на новите случаи на заболели от коронавирус, готовността на политиците да инжектират допълнителни стимули в подкрепа на икономиката, засегната от вируси, също спомогна за активиране на рисковите активи. Федералният резерв разкри план за добавяне на 2.3 трилиона долара допълнителни средства за домакинствата и местните власти в четвъртък сутринта.
В Конгреса лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл призова да се предостави допълнителна помощ за малкия бизнес на стойност 250 милиарда долара към средствата, отпуснати по-рано в пакета за борба с пандемията от 2.2 трилиона долара в Конгреса, което ще доведе до общата сума на разположение до 600 милиарда долара. Сенатът обаче приключи седмицата, без да приеме пакета, като демократите от Сената търсеха допълнителни средства за болници и щати.
Суровият петрол върна обратно печалбите и се установява на по-ниски нива, тъй като планът за намаляване на доставките на OPEC + се възприе като по-слаб, отколкото много от пазарните участници се надяваха.
Според доклад на Bloomberg ОПЕК + ще намали добива си с 10 милиона барела на ден два месеца, като Саудитска Арабия и Русия ще намалят производството с около 8.5 милиона барела на ден, а други членове също се съгласиха да намали доставките с повече от 20%. Някои анализатори обаче прецениха спада на търсенето като няколко пъти по-голямо от това намаление на производството.
Междинните фючърси на суров петрол в Западен Тексас спаднаха с 9.3%, за да достигнат 22.76 долара за барел, след като по-рано бяха поскъпнали с двуцифрени проценти. Спадът донесе седмичните загуби на суровия петрол от WTI от над 17%, което върна част от печалбите от предходната седмица.
Още по темата:
Далио: Парите са боклук
Този фонд донесе 4 000% доходност на инвеститорите през март