Инвеститорите ще очакват актуализираните прогнози на Международния валутен фонд за световната икономика тази седмица, които се очаква да покажат рязка ревизия на фона на въздействието на ограниченията, наложени от световната здравна пандемия.
Данните за първоначалните молби за помощи при безработица са основният индикатор за наблюдение и ще продължат да са в центъра на вниманието тази седмица, докато се очаква да се отбележи, че цифрите за продажбите на дребно в САЩ ще покажат безпрецедентно забавяне.
Шумът от изяви на политиците от Федералния резерв, заедно с докладите за печалбите за първото тримесечие, ще бъдат важен барометър за икономиката. Междувременно най-голямото съкращаване на доставките от страна на ОПЕК +, което някога е обмисляно, ще продължи да е в основата на въздействието върху цената на петрола.
Прогнози на МВФМВФ ще публикува своите подробни прогнози за световните икономически перспективи във вторник след пролетните срещи на МВФ и Световната банка, които ще се проведат чрез видеоконференция в резултат на пандемията.
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева предупреди миналия четвъртък, че пандемията ще превърне глобалния икономически растеж в "рязко отрицателен" през 2020 г., предизвиквайки най-лошия спад след Голямата депресия от 30-те години, като ще се наблюдава само частично възстановяване през 2021 г.
В забележки, подготвени за доставка преди пролетните срещи, Георгиева заяви, че „мрачните перспективи“ се прилагат както за напредналите, така и за развиващите се икономики. „Всички ще ги боли. Като се имат предвид необходимите мерки за ограничаване, за да се забави разпространението на вируса, световната икономика поема значителен удар“, заяви Георгиева.
Речта ѝ също подчерта необходимостта срещата да предложи облекчение на дълга и да постигне съгласие за увеличаване на финансовата огнева мощ на МВФ, така че да помогне на най-бедните страни в света на кризата.
Икономически данни Инвеститорите отново ще се съсредоточат върху доклада в четвъртък за седмичните искания за помощи при безработица, които се очаква отново да бъдат в милиони. Броят на американците, търсещи обезщетения за безработица през последните три седмици, надхвърли 15 милиона.
"Само през първия си месец коронавирусната криза е готова да надмине всяко сравнение с Голямата рецесия", заяви Даниел Джао, старши икономист в Glassdoor. "Новият нормален иск за застраховане при безработица ще бъде канарчето във въгледобивната мина за това колко дълго последиците от кризата ще задържат милионите новозаети безработни американци."
Но календарът за тази седмица съдържа и данни за продажбите на дребно и промишленото производство за март, които ще дадат на пазара по-широк диапазон от цифри, за да се оцени икономическото въздействие на вируса. Очаква се продажбите на дребно да отбележат най-голямото си понижение от поне три десетилетия след спирането на производството. Данните за промишленото производство могат да покажат най-големия спад в ерата след Втората световна война.
Изказвания на ФедПредседателят на Чикагския Фед - Чарлз Еванс, президентът на федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард и президентът на Фед в Атланта Рафаел Бостик трябва ще се изявят през тази седмица, като инвеститорите имат желание да чуят как политиците разглеждат мащаба на икономическия спад.
Фед намали лихвените проценти до нула, стартира открити покупки на облигации и въведе набор от инструменти за спешно заемане в отговор на икономическите шокови вълни, освободени от вируса.
Протоколът от Фед от миналата седмица посочи, че официалните лица очакват, че настоящите ултра хлабави мерки на паричната политика ще останат в сила на "дълбоко несигурен" фон, като икономиката се очаква да влезе в рецесия през тази година и да не се възстанови до следващата година при най-лошия сценарий
Фед също трябва да публикува своята бежова книга в сряда.
Сезон на печалбиСезонът на печалбите през първото тримесечие започва с шестте най-големи банки в САЩ, включително JPMorgan Chase (NYSE: JPM), Bank of America (NYSE: BAC) и Goldman Sachs (NYSE: GS), които ще докладват.
Инвеститорите ще следят за всякакви индикации, че банките намаляват кредитите си, което може да е знак за продължителна рецесия. Освен това Федералният резерв заяви в четвъртък, че ще работи директно с банките, за да предостави голяма част от финансовата си подкрепа на бизнеса.
Фармацевтичният гигант Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) трябва да докладва във вторник, докато Abbott Laboratories (NYSE: ABT) ще изнесе отчетите си в четвъртък.
Докладите за печалбите също ще дадат представа колко лошо са били засегнати търговците на дребно като Bed Bath & Beyond (NASDAQ: BBBY), което ще се случи в сряда.
Сделката за намаляване на добива на петрол виси в балансаНай-голямото съкращаване на доставките, което някога са обмисляли най-големите световни производители на петрол, е в действия с Мексико, съпротивляващ се на натиска от Саудитска Арабия да се подпише глобални съкращения на стойност почти една четвърт от продукцията.
Съкращенията са насочени към повишаване на цените от най-ниското им ниво от десетилетия. Цените на петрола се сринаха, след като епидемията от коронавирус блокира икономиките по целия свят, намалявайки търсенето на гориво, а Саудитска Арабия и Русия наводниха пазара в ценова война.
В компромис с американския президент Доналд Тръмп, Лопес Обрадор, президент на Мексико, заяви в петък, че САЩ са предложили да намалят допълнителни 250 000 bpd от името на Мексико, което ги доближава до целта.
OPEC + пое ангажимента си да намали рекордните 10 милиона барела на ден, при условие, че е налице споразумение с Мексико.
Още по темата:
Експерт - възможно е да сме видели дъното
Страните от ОПЕК + се договориха за рекордни съкращения