Цените на петрола рязко спаднаха във вторник, като американският лек суров петрол се върна отново до психологическата граница от 20 долара за барел. Инвеститорите се опасяват, че големите съкращения на производството все още изостават зад понижението на търсенето на суровината, следствие на коронавируса.
Очаква се световните производители на петрол да намалят производството си с до 19.5 милиона барела на ден, но тези съкращения се прилагат бавно и в някои случаи няма да започнат още седмици. За разлика от това, преди няколко седмици търсенето спадна с приблизително 30% в световен мащаб, което накара рафинериите и производителите внезапно да се окажат "потънали в петрол" и със запълнени складове за физическото му съхранение.
Щатският петрол (WTI) достигна най-ниска цена от 20.11 долара за барел, намалявайки с 2.30 долара или 10.3%, след като един от видните изпълнителни директори в сектора заяви пред тексаските регулатори, че складовите бази ще бъдат запълнени до май.
WTI не е далеч от мястото, където се търгуваше преди силното поскъпване на суровината, предопределен от надеждите за съкращения от ОПЕК +, които се случиха изминалия уикенд.
Фючърсите на петрола тип брент паднаха с 2.14 долара, или 6.7%, за да се установят при 29.60 долара за барел.
И двата показателя са намалели с над 50% през тази година.
Междувременно анализаторите похвалиха Саудитска Арабия и другите големи производители за намаляване на продукцията, но тези съкращения се изравняват със свободния спад на търсенето.
"Не можем да действаме като склад за всички, които нямат пазар", каза Хари Пефанис от Plains All American Pipeline по време на изслушване пред тексаските регулатори, откъдето обмислят намаление на държавното производство.
По-голямата част от мандатните намаления идват от Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, група известна като OPEC +. Тази група се съгласи този уикенд да намали продукцията с 9.7 милиона барела на ден през май и юни. Останалата част от съкращенията идват от САЩ, Канада и други, в резултат на ниските цени и затваряне на шйстови платформи с времето.
"С прогнозите за намаляване на търсенето в диапазона от 15 милиона до 22 милиона барела на ден през април 2020 г. и факта, че мерките на съкращения няма да се приложат дори до май, вероятно ще видим съществено превишение на търсенето над предлагането в краткотраен план", смята Нитеш Шаф, директор на WisdomTree.
В резултат на това физическите пазари, на които се търгува купонитага, като например в Хюстън или Лондон, предполагат, че цените няма да се възстановят за известно време, тъй като се запълват складовете.
Американските сурови запаси нараснаха с 13.1 милиона барела през седмицата до 10 април до 486.9 милиона барела, показаха данни на индустриалната група, която Американският институт за петрол показа във вторник. Анализаторите очакваха ръст от 11.7 милиона барела, след като запасите се повишиха с рекордните 15.2 милиона барела през предходната седмица.
Официалните данни предстоят в сряда.
„Ако производството в САЩ продължи да се увеличава при рекорда за миналата седмица от 15 милиона, ще са необходими осем седмици за да достигне съхранението в САЩ максимален капаците", заяви Боб Яугер, директор на звеното за търговия с енергийни суровини в Mizuho Securities.
Enterprise Products Partners заяви, че предоставя на разположение съществуваща линия за доставка на повече петрол до хъба за съхранение в Cushing, Oklahoma, който бързо се запълва поради липса на търсене на горивото.
Производството в САЩ започва да намалява, заяви в понеделник енергийният департамент, като се очаква, че производството на местните шйстови платформи ще спадне с 200 000 барела на ден през април, което е рекорд.
Има признаци, че коронавирусното огнище може да е достигнало своя пик в някои области на света.
В Китай, където е започнала епидемията от вируси и сега до голяма степен е под контрол, изглежда търсенето се завръща, като данните показват, че вносът на суров нефт е нараснал с 12% през март спрямо година по-рано.
Още по темата:
Ще успее ли сделката на ОПЕК да възстанови петролните пазари?
GS: Петролът ще продължи да поевтинява