S&P 500 отбеляза вчера печалба от поне един процент за 38-а сесия тази година, надминавайки общия брой за миналата такава.
Американските акции се опитват да се възстановят от най-ниските си нива от края на март, но последните пазарни колебания, дори и с положителна промяна във вторник, подчертават защо този засегнат от коронавирус пазар е един от най-променливите след финансовата криза през 2007—2009 г.
От светлата страна, индексът S&P 500 приключи вчерашната търговия с ръст от 3.1% до ниво от 2 846.06 пункта, което бе най-високото му ниво от 10 март, когато страховете от коронавируса заляха с пълна сила пазара.
Въпреки това движението от 3% във вторник бе 23-то движение от поне 3% във всяка една от двете посока за индекса, което съответства на такива ходове през цялата 2009 г., според данните на пазара на Dow Jones.
S&P 500 във вторник също отбеляза печалба от 38-ата си сесия от поне 1% тази година, надминавайки общия брой на подобни ръстове за цялата минала година.
Ралито от вторник също отведе индекса на "сините чипове" Dow Jones Industrial Average до най-високото му ниво от 10 март. Технологичният Nasdaq, повишил се с 4% вчера, поведе ръста на щатските индекси.
Ръстът на пазара беше почти смазан миналия месец, но изглежда се появява отново на база на надеждата, че най-лошото от пандемията вече е преминато. Инвеститорите приветстваха новината, че около 10 щата в САЩ обмислят да рестартират бизнес дейността си, която е почти замръзнала, за да се ограничи разпространението на смъртоносната инфекция от новия коронавирусен щам.
Въпреки това огромните движения на пазара и все още повишеното ниво на страха на Уолстрийт, измерен с индекса на волиталността VIX, предполагат, че пътят пред инвеститорите ще е неравен.
VIX беше при нива от 37 вторник следобед, далеч от своя пик от над 80 миналия месец, но все пак над историческата си средна стойност от 20 пункта.
Вероятната предстояща турболентност може да е резултат от споровете между експертите дали е регистрирано трайно дъно за пазара.
Биковете трябва да имат предвид и да не неглижират факта, че повече от 16 милиона американци са загубили работата си през последните три седмици на фона на кризисната ситуация. Пандемията е разболяла вече 2 милиона души по света, като е отнела живота на повече от 120 000 в световен мащаб.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата:
Видяхме ли дъното за пазарите?
Как изглеждат пазарите без "розови очила"?