Коронавирусната пандемия предизвика рекорден спад от 8.7% в продажбите на дребно в най-голямата световна икономика през март - доказателство, че все още няма светлина в края на тунела.
Фючърсите на щатските индекси реагираха моментално, като се понижиха с над 2%, след повишението им вчера.
Продажбите паднаха за втори месец подред в това, което вероятно ще бъде продължителен период на агония за индустрията, която все още разчита много реален трафик.
Анкетираните от MarketWatch икономисти очакваха спад от 7,1%.
Какво се случи:
Продажбите потънаха с 27% при автокъщите и 17% на бензиностанциите, два от най-големите сегменти на индустрията на дребно.
По-малко хора купуват коли, след като милиони американци загубиха работата си и повече се притесняват за следващата си заплата.
Американците също караха по-малко, тъй като икономическото спиране се разпространи в цялата страна, изостряйки вече стръмните спадове на цените, причинени от глобална ценова война, която намали цената на петрола с две трети само за няколко месеца.
Продажбите без тези две категории се понижиха по-малко, макар и с 3.1%, като щетите са безпрецедентни.
Постъпленията паднаха зашеметяващо с 50% в магазините за дрехи, 26,5% в ресторантите и 20% в универсалните магазини.
Много ресторанти се опитват да оцелеят, като предлагат опции за доставка, но това все още не е достатъчно, за да се спря рязкото понижение в продажбите.
Някои магазини като бакалии и интернет търговци всъщност видяха голям скок в продажбите си, тъй като много хора се втурнаха да се запасяват със стоки от първа необходимост или да поръчват онлайн, за да избегнат излизането. Продажбите на хранителни стоки скочиха с 27%, докато постъпленията от интернет нараснаха с 3,1%.
Големите продавачи като Amazon и Walmart, се представиха силно с внезапното преминаване към интернет продажби. И двете компании заявиха, че планират да наемат десетки хиляди допълнителни работници, за да се справят със силното търсене.
Голямата картина:
Повечето търговци на дребно са изправени пред много несигурно бъдеще. Не е ясно кога магазините ще могат да се отворят отново, но дори и тогава няма гаранция, че американците ще се върнат към тях в предишните обеми. Много клиенти, особено по-възрастните, по-уязвими към вируса, вероятно ще продължат да практикуват социално дистанциране.
Ясно е, че дългото и непрекъснато преминаване към интернет базиран бизнес модел ще се ускори. Традиционните търговци в търговските вериги закъсняха с онлайн играта и от години губят почва пред конкуренти като Amazon. Без силно интернет присъствие търговците, които се борят с пандемията, е малко вероятно да оцелеят в дългосрочен план.
Още по темата:
Кашкари: До 18 месеца може да продължи блокадата в САЩ
Предстоят 4 кошмарни седмици за щатските индекси