Колко ниско може да падне? Това изглежда е въпросът, притесняващ трите големи световни агенции за прогнозиране на потреблението на петрол, когато се опитват да предугадят какво ще е търсенето, в среда на пандемия.
Международната агенция за енергетика, Организацията на страните износителки на петрол и Американската администрация за енергийна информация, актуализираха прогнозите си за петролния пазар през изминалата седмица и те са доста мрачни.
Наскоро през февруари и трите агенции смятаха, че жаждата за петрол в света се увеличава с близо 1 милион барела дневно тази година. Сега те планират спад на средното годишно търсене с около 5 и 9 милиона барела по-малко на ден.
IEA е най-мечият от трите агенции. След като беше най-малко оптимистичен от трите агенции относно силата на растежа по-рано през годината, сега от там са и най-мрачни за потреблението, в среда на заземени самолети, паркирани автомобили и спирането на големи части от икономиките в голяма част от света.
На средна годишна база, базираната в Париж Международна Енергийна Агенция - IEA, сега очаква търсенето на петрол в световен мащаб да бъде с 9.3 милиона барела на ден по-ниско тази година, отколкото беше миналата година. Това е равносилно на загуба на цялото потребление на Индия и на цяла Африка.
OPEC е малко по-малко мрачен, като очакват търсенето да е с 6.85 милиона по-слабо на ден, докато ОВОС изглежда много по-оптимистичен, с прогнозиран спад от 5.25 милиона барела.
Но ако смятате, че средните годишни цифри са лоши, тримесечните са наистина ужасяващи.
МЕА наблюдава загуба на търсене на петрол в текущото тримесечие, която е еквивалентна на цялото потребление на САЩ и Канада, или около 23 милиона барела на ден. EIA и OPEC не са толкова мрачни, но дори те виждат спад по-голям от целия петрол, използван във Франция, Германия, Италия, Испания, Великобритания и Япония.
И трите агенции обаче, очакват нещата да се подобрят или поне да не са толкова лоши през втората половина на годината. Дотогава IEA и ОПЕК са съгласни, че глобалното търсене на петрол ще намалее с около 5 милиона барела на ден в сравнение със същия период на миналата година. OPEC и IEA имат много сходни възгледи за търсенето на петрол през втората половина на 2020 г., докато ОВОС е забележимо по-оптимистичeн. Този оптимизъм може да отразява възгледите на администрация, която изглежда е решена да облекчи режима на изолация на гражданите си възможно най-скоро.
Пред тези прогнози на търсенето не е голяма изненада, че групата страни от ОПЕК постигнаха съгласие за най-голямото досега съкращаване на продукцията и успяха да обединят около себе си почти всички свои съюзници. Също така е ясно, че съкращенията сами по себе си не са достатъчно големи, за да компенсират моментния спад в търсенето.
Ако членовете на ОПЕК спазват стриктно своята част от сделката - което само по себе си е висока летва - групата ще изпомпва около 23.4 милиона барела на ден през май и юни, при условие че трима нейни членове са освободени от съкращенията - Иран, Либия и Венецуела.
Сравняването на това ниво на производство с оценките на трите агенции за нуждите на света от суровина от ОПЕК през второто тримесечие разкрива тревожния размер на потенциалния излишък. Прогнозата на собственото търсене на ОПЕК предполага, че запасите ще се натрупват със среден темп от 6.5 милиона барела на ден през това тримесечие, докато ОВОС ги очаква дори с повече - 8.6 милиона барела.
Но IEA вижда, че светът ще се нуждае от само от 8.5 милиона барела на ден суров петрол от ОПЕК през второто тримесечие. Това би било еквивалентно на добива на Саудитска Арабия в съответствие с договорената цел през април, както и за май и юни, и никой от останалите членове на групата не трябва да добива нищо.
Ако приемем, че сделката е изпълнена изцяло от 1 май, прогнозите на IEA предполагат изграждането на глобални запаси със среден темп от 17.7 милиона барела на ден през цялото второ тримесечие. Това ще изисква място за съхранение на 1.6 милиарда барела до края на юни.
Въз основа на тези цифри, дори при пълното съкращаване на ОПЕК + и загубата на допълнителни 4,5 милиона барела на ден при доставка извън ОПЕК, цените на петрола ще трябва да паднат достатъчно, за да убедят повече производители да затворят повече производство, преди да се изчерпат местата за съхранение, което никой не иска да се случи.
Още по темата:
Ще успее ли сделката на ОПЕК да възстанови петролните пазари?
Как да инвестирате в хеджфондове по време на пандемия?