Стратегът Джаред Уудърд от Bank of America представя няколко стратегии за инвестиране както за настоящето, така и за бъдещето. Препоръките му варират в зависимост от времевата рамка.
Уудъръд казва, че многопластовия подход ще помогне на инвеститорските портфейли да се възстановят по-бързо от спада на пазара и икономическия спад - и ще ги задържи в по-добра позиция в дългосрочен план.
Една част от цялостната му стратегия включва дългосрочна препоръка към инвеститорите да странят от държавните облигации, тъй като те предлагат по-ниска възвръщаемост от високодоходните кредити днес и изглеждат по-слабо привлекателни от акциите в бъдеще.
Една от най-трудните части за инвестиране вследствие на променящата се световна криза е намирането на повратната точка. Коя е най-добрата непосредствена стратегия за променен свят и какъв е най-добрият подход през следващите години?
Инвестиционният стратег на Bank of America отговаря на този въпрос с препоръка от две части. Крайният резултат е податлива структура на портфейла, която според Уудърд може да обслужва инвеститорите както в момента, така и в бъдеще.
За днес
Казано по-просто, Уудърд е в полза на облигациите над акциите в момента. Той отбелязва, че други ценни книжа, като облигации с висока доходност, претърпяха по-малки загуби в коронавирусния смут, отколкото акциите, което означава, че те ще се възстановят много по-рано. Това е нормален модел.
"Кредитът се възстановява по-бързо: в последните три сривове високодоходните облигации възстановиха загубите си средно в рамките на 10 месеца, докато акциите се нуждаеха от 56 месеца", пише той в бележка към клиентите. „Компаниите могат да плащат на акционерите, но те трябва да плащат първо на облигационерите.“
Като допълнение към това възстановяване и решенията на Федералния резерв за резервиране на всички видове корпоративен дълг, за да се предотврати вълна от фалити.
Но инвеститорите в подобен род дългови инструменти трябва да имат едно наум. И по-специално инвестирането в корпоративни кредити може да бъде страшно, тъй като голяма част от икономиката е възможно да бъде затворена в обозримо бъдеще и някои компании вероятно ще се окажат в състояние на фалит. Но Уудърд отбелязва, че тъй като кредитните спредове са толкова широки, много видове облигации са евтини по исторически стандарти, докато същото не е вярно за акциите.
Той добавя, че днес заплахата от широко намаление на кредитите и фалити на дружествата е ограничена в сравнение с глобалната финансова криза. Bank of America твърди, че около 200 милиарда долара кредит инвестиционен клас ще бъде намален до състоянието на "боклук" при текущото забавяне в сравнение с около 1 трилион долара по време на Глобалната финансова криза.
Събирайки всичко това заедно, Уудърд смята, че за инвеститорите е по-добре да се насочат към качество, растеж и доходност в своите дългови инвестиции, и предлага да изграждат своите портфейли по този начин.
За бъдещето
Разширявайки допълнително хоризонта, Уудърд препоръчва да залагате на дългосрочната инфлация в резултат както на политиката на Фед, така и на тенденцията срещу глобализация. Това означава, че акциите и златото са най-добрите залози и че инвестирането в държавни облигации ще бъде губещо.
"Инфлацията ще бъде средно най-малко 1,5-2,0% през следващите години, в съответствие с последните тенденции: създателите на политики се ангажират да се борят с дефлацията и разполагат с инструментите за това (търговия, научноизследователска и развойна дейност, гаранции за работни места, сеньораж)", каза той. "Глобализацията беше дефлационна, а локализацията е инфлационна."
Тъй като Фед се ангажира да се бори с дефлацията на всяка цена, това означава, че евентуалният прираст в икономическия растеж и растежът на печалбата ще последват един от двата пътя, каза той. При първия, инфлацията се връща с повишаване на производителността.
В другия ход на събитията, при които производителността е само в застой и инфлацията е стабилна, доходността на облигациите все още би предлагала отрицателни реални доходности, тъй като изплащанията им биха били много под този процент на инфлация.
"Защо да загубите 1.2% (2% инфлация - 0,8% доходност), когато можете да притежавате злато?" пита още Уудърд.
Още по темата:
Акциите ориентирани към стойност са за предпочитане
Компаниите с най-диверсифициран бизнес