Ключовият показател за цената на петрола в САЩ се срина до 21-годишно дъно в понеделник на фона на продължаващите опасения от свръхпредлагане на суровината на пазара.
Междинните фючърси за лек суров петрол в Западен Тексас в САЩ паднаха с над 20% до най-ниското ниво от 13.00 долара за барел в понеделник сутринта, ниво, което не е наблюдавано от 1999 г. насам.
Фючърсите на петрола тип брент на международните пазари бяха далеч по-устойчиви. Брентът поевтиня "едва" с около 10% до 25.80 долара за барел.
„Стръмният спад на цената се дължи на липсата на достатъчно търсене и липса на място за съхранение, предвид факта, че намаляването на производството не успя да преодолее нестабилността на доставките“, заяви Наеем Аслам, главен пазарен анализатор в Avatrade.
Цените на петрола са под натиск от края на февруари на фона на опасенията от свръхпредлагане на пазара и намаляване на търсенето поради пандемията от коронавирус. Цените на петрола в САЩ бяха особено силно засегнати заради високите фиксирани разходи в американската шйстова промишленост.
Щатският петрол поевтиня с 30% за ден в началото на март, след като Саудитска Арабия започна ценова война с Русия, като увеличи производството на петрол и намали цените.
Враждата бе решена преди два уикенда, когато петролният картел OPEC +, от който Саудитска Арабия и Русия са част, се съгласи да намали световната добив на нефт с 9.7 млн. барела на ден. Той представлява най-голямото единично намаляване на добива на нефт досега.
Решението обаче направи малко, за да спре спада в цената на "черното злато". Ценовата война съвпадна с намаляването на търсенето на петрол в световен мащаб, тъй като нациите затвориха икономиките си поради пандемията COVID-19.
„Сделката за намаление на производството на страните от OPEC + не се справи с целта си - да компенсира намалението на търсенето на петрол в световен мащаб“, каза Себастиен Гали, старши макро стратег в банката Nordea.
Самолетните пътувания почти са спрели, а страните по света казват на гражданите си да стоят вкъщи колкото е възможно повече, намалявайки търсенето на гориво за превозни средства. Международната агенция по енергетика (IEA) миналата седмица заяви, че очаква глобалното търсене на петрол този месец да спадне до ниво, което не се наблюдава от 1995 г. насам.
Гали каза, че ОПЕК + вероятно ще обяви допълнителни съкращения на производството през следващите седмици.
„Саудитска Арабия и Русия имат капацитета да чакат за подобно решение потенциално месеци, а останалите не“, каза Гали. „Следователно времето тече и през следващите няколко седмици OPEC + трябва да седне на масата, ръководена от Саудитска Арабия за много по-съществени съкращения.“
Още по темата:
GS: Петролът ще продължи да поевтинява и след сделката на ОПЕК +
Сривът от 60% в цената на петрола е само "върха на айсберга"