Валутите на нововъзникващите пазари може да започнат да се стабилизират след най-лошото тримесечие от повече от четири години. Въпросът е кои от тях ще поведат следващия етап на възстановяването.
Едно добро място за начало е да проверите какво се случи при последната финансова криза от 2008 г. Ако смятате, че инвеститорите ще последват този модел и ще се съсредоточат върху стойността, то това може да означава, че мексиканското песо и бразилският реал могат да са сред най-добрите валути.
Мениджърите на фондове твърдят, че този път резултатът може да е различен, като от Asset Management One Co. казват, че икономиката на Китай е много по-голяма, а от PineBridge Investments смятат, че въздействието на пандемията вероятно ще продължи по-дълго.
Предизвикателството да се определи кои активи ще се възстановяват по-бързо от вирусните сътресения се превърна в дискусионен момент, след като страните по света постигат известен успех в ограничаването на разпространението на пандемията.
САЩ сигнализира, че може да започне да отваря някои части от икономиката си, докато процесът вече е напреднал в Китай. Бразилия и Мексико са поели по различни пътища. Президентът на Бразилия, Жаир Болсонаро, разкритикува политиките на социално дистанциране, а на Мексико - Андрес Мануел Лопес Обрадор, отправи критики миналия месец, че страната се движи твърде бавно за справяне с кризата.
"Когато погледнете към историята, разбира се, има някои неща, които можете да извлечете от историческата тенденция. В крайна сметка най-важните фактори, които трябва да наблюдавате, са реалните лихви и основният баланс, заедно с различни политики за стимулиране." казва Сатору Мацумото, управител на фонда в Asset Management One в Токио.
По време на първоначалния период на кризата през 2008 г. корелацията между ситуацията по текущата сметка и представянето на валутите на развиващите се пазари е била 77%, сочат данните, събрани от Bloomberg. През втората фаза обаче тази корелация се е понижила едва до 22%, докато корелацията със стойността се покачва до 39% и се превръща в основен фактор.
Оценката на стойността на валутите стана основен фактор във втория етап от възстановяването от кризата през 2008/09 г., изпреварвайки редица други променливи, включително позицията по текущата сметка, кредитен рейтинг, съотношение външен дълг към БВП и покритие на чуждестранни резерви според проучване на Bloomberg на 16 нововъзникващи валути, проведено миналата седмица.
Валутите, класирани в горната част на вероятното възстановяване, са предимно от Латинска Америка, като южноафриканският ранд е на трето място. Най-високо поставените валути от Азия бяха тайландският бат и индонезийската рупия, докато филипинското песо и тайванският долар регистрираха най-лоши резултати.
Въздействието на Китай
Случилото се от 2008/09 може и да не е особено приложимо този път, тъй като присъствието на Китай в световната икономика е несравнимо по-голямо, отколкото преди десетилетие, и други нововъзникващи пазари също се промениха според Мацумото от Asset Management One.
Руската рубла, индийската рупия и мексиканското песо вероятно ще се представят най-добре, докато реалът и рандът вероятно ще страдат повече, каза още експертът.
Дълготраен поглед
PineBridge също смята, че моделът на възстановяване от пандемията на вируса ще се различава от този след световната финансова криза, тъй като евентуалното възстановяване може да отнеме много повече време.
„Отсъствието на голям медицински пробив, икономическите сривове в различна форма и интензивност ще останат с нас известно време, казва Омар Слим, старши вицепрезидент и мениджър на портфейли в Сингапур, повечето усилия за сдържане изглежда работят, а в края на тунела има светлина, но тази светлина е свят след Covid-19, който ще работи при по-нисък режим на растеж.“
Слим смята, че има вероятност да е налице по-голямо разсейване на възвръщаемостта между различните активи и по-добри резултати от инвеститорите ще бъдат постигнати само чрез индивидуален подбор и качество на инвестициите.
„Нагласите към риска ще продължат да се подобряват, пазарите за финансиране и кредитиране ще се нормализират, но светът след Covid-19 няма да сигнализира всичко ясно“, каза той.
Валутният индекс на развиващите се пазари на MSCI се покачи с 0.8% от най-ниското си ниво за тази година на 23 март. През тази година показателят все още е спаднал 6.3%, тъй като разпространението на вируса е намалило търсенето на активи с по-висока доходност.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на валути на финансовите пазари
Още по темата:
Перспективата пред развиващите се пазари е много добра?
Кои световни валути ще доминират през 2020-та година?