Петролните фючърси преживяха допълнителен спад във вторник, като най-активният договор за юни от американския бенчмарк падна до приблизително 21-годишен минимум ден, след като договорът от май влезе в историята, след като се установява на отрицателна територия за първи път в историята. Липсата на място за съхранение на суровината, в среда на намалено търсене, следствие на пандемията, допринесоха за срива на суровината.
Междувременно, брентът се понижи под 20 долара за пръв път от около 18 години, достигайки най-ниски стойности от малко над 17 долара. Впоследствие обаче, суровината се върна отново над психологическата граница.
Фючърсите на американския лек суров петрол в Западен Тексас с доставка през юни загуби 3.93 долара или повече от 19% днес, до ниво от 16.5 долара за барел, след като в понеделник поевтиня с 18.3%. Така суровината достигна най-ниското си ниво от 1999 година насам, според данни на FactSet.
Междувременно, суровият WTI с майската доставка, който изтича в края на търговската сесия днес продължава да се търгува на отрицателна територия от 6.3 долара, макар и по-добре от вчерашната си търговия на отрицателна територия от над 37 долара.
Преминаването към отрицателна територия на практика означава, че производителите на суровина трябва да плащат на купувачите да вземат петрола от ръцете им поради недостиг на места за съхраняване на стоката.
„Когато петролът се превърне в актив с отрицателен доход, това е сигнал, че дисбалансът между предлагането и търсенето е достигнал толкова голям размер, че производителите губят пари, за да добиват и продават петрола си", казва Мариос Хаджикириакос, инвестиционен анализатор в XM, в ежедневна изследователска бележка.
Епичният спад на цените на суровия продукт идва дори след като миналата седмица групата на големите производители, включително Организацията на страните износителки на петрол и Русия, колективно наричана OPEC +, постигна историческо споразумение за ограничаване на ежедневната продукция сред производителите на петрол с около 10 милиона барела на ден.
Пактът имаше за цел да прекрати ценовата война между Саудитска Арабия и Русия, в среда на световна здравна пандемия. Пандемията предизвика затваряне на бизнеса и пътуванията в световен мащаб, което вреди силно на търсенето на петрол.
„Миксът от два черни лебеда, а именно трагичното разпространение на коронавирус и закъснялото споразумение между OPEC +, са били причината за този драматичен срив“, пише Карло Алберто Де Каса, главен анализатор в ActivTrades във вторник.
Анализаторите прецениха, че сделката OPEC +, която включва споразумения за намаляване на ежедневната продукция от страни, които не са членки, включително Норвегия и САЩ, не беше достатъчна, за да премахне от пазара излишния нефт и да компенсира шока при търсенето на вируса.
Небалансираното състояние на енергийния пазар насърчи производителите да съхраняват нефт с надеждата, че цените ще се възстановят, но очакванията за по-високи стойности в бъдеще само изостряха по-нататъшните спадове.
WTI договорите за по-късна доставка, например, се търгуваха на много по-високи цени от договорите от май месец от предния месец. Стръмният възходящ наклон на цените през по-късните месеци на суровината, състояние, известно като контанго, подчертава нивото на съхранение на суровия материал през последните седмици.
„И спекуланти играят игра на „музикални столове“, за да видят кой в крайна сметка държи тези договори“, пише Хаджикириакос.
В понеделник, говорейки по време на ежедневен брифинг за отговора на САЩ на пандемията, президентът Доналд Тръмп заяви, че САЩ се стремят да добавят още 75 милиона барела петрол към стратегическия резерв. Президентът заяви, че обмисля този ход „на базата на рекордно ниската цена на петрола.
Още по темата:
Щатският петрол с 21-годишно дъно
Майските фючърси на петрола на отрицателна територия