Акциите се очаква да се понижат във втория ден на седмицата, след историческия срив в цената на петрола и геополитическите несигурности в среда на продължаваща здравна пандемия.
„Решавайки, че могат да устоят на коронавирусната криза, акциите сега трябва да се справят със съвсем различен проблем“, отбелязва Крис Бошамп, главен пазарен анализатор в IG.
Към това добавете слой от геополитическа несигурност след съобщения, че диктаторът от Северна Корея Ким Чен Ун се възстановява след сърдечна хирургия, а правителствата по света се движат твърде бързо към рестартиране на икономиките си.
Всичко по-горе се усложнява допълнително от предстоящия отчетен сезон, в който инвеститорите ще претеглят реалните щети нанесени върху компаниите от вируса и изолацията свързана с него.
И тук идва призива на екип анализатори от Bernstein, водени от Иниго Фрейзър-Дженкинс, който казва, че най-добрият подход към акциите в момента е бавно и спокойно.
„Оставаме откровено подозрителни към ръста на пазарите, но също така признаваме, че несигурността относно икономическото въздействие на различните възможни стратегии за облекчаване на блокирането прави много трудно тактическите срокове, поради което поетапният подход за обратно изкупуване на рискови активи с течение на времето изглежда най-логично.”, коментира Фрейзър-Дженкинс в писмо към клиентите си.
Той предлага инвеститорите да правят това в продължение на няколко месеца.
„Долната линия е, че имайки предвид, че сме изправени пред най-дълбоката рецесия и най-високия процент на безработица след войната, а акциите не бяха точно евтини преди вируса, смятаме, че е малко вероятно да се измъкнем със „само“ 17% спад за S&P 500", коментира експертът.
„Смятаме, че ще се сблъскаме с продължителен период на по-висока волатилност и смятаме, че е много вероятно да видим отстъпление в близко бъдеще, тъй като трудностите при излизане от блокирането (или рискът от повторно налагане на блокиране) са очевидни“, казва той.
Фрейзър-Дженкинс вижда три възможни причини за ръста на акциите:
1) Ранните разговори за облекчаване на блокирането в Италия и Германия създават на инвеститорите фалшивото впечатление, че сме преминали точката на максимална несигурност;
2) Счита се, че Федералният резерв и правителствата по целия свят правят достатъчно, за да подкрепят рисковите активи;
3) Или TINA - „няма алтернатива“ на закупуването на акции.
Стратезите от Bernstein не изглеждат особено убедени в никое от горните.
„В средносрочен план ние сме по-конструктивни и смятаме, че акциите и златото са двата най-добри активи, които трябва да притежавате“, казват те.
ПазарътФючърсите на индекса на сините чипове Dow Jones са дълбоко на отрицателна територия, заедно с европейските акции като петролните фючърси се понижават и то не само майските, но и юнските. Азиатските индекси приключиха деня предимно на отрицателна територия.
Още по темата:
Ето кой ще е най-добре представящия се сектор през 2020-та година
10 компании за ръст