Разместването в петролния сектор, следствие на срива в цената на суровината, достигна безпрецедентни нива, което прави енергийния сектор "прекалено горещ", за да могат инвеститорите да се справят с него според някои анализатори.
Историческото потъване на майските фючърси до отрицателни нива посочиха най-лошия възможен сценарий, който може да сполети инвеститорите. Някои държатели на фючърси се оказаха в не особено завидната позиция да трябва да плащат, за да се заеме някой друг с реалната доставка на петрол... Нещо като отрицателните лихви от държавните облигации, но в много по-голям мащаб.
Пазарът се сблъсква и с голям спад в търсенето, тъй като пандемията COVID-19 намалява пътуванията и икономическата активност.
Дан Холеробски, технически анализатор от Janney Montgomery Scott, има един съвет към всички, които обмислят да се захванат с петролни инвестиции - внимавайте с "експлозивните движения" при енергийните акции. Графиките все още не дават достатъчно ясна картина в коя посока може да се насочи секторът. И макар че, според анализатора, в сектора има добра стойност, той посочи, че рискът от сериозна волатилност и загуби все още е твърде висок, че да си заслужава да се поеме.
„Поради тази причина ние бихме продължили да избягваме сектора, докато търговският пейзаж засега остава потенциално нестабилен“, написа Холеробски в бележка към клиентите си. „Вероятно има добра стойност при такива препродадени нива, но тепърва предстои да видим признаци на реална стабилизация на цените на енергията и това може да има пагубно въздействие върху енергийните акции през следващите седмици.“
Проблемът е, че енергийните акции поскъпнаха през последния месец, въпреки продължаващия продажби на цените на петрола. Холеробски каза, че това разминаване между суровината и енергийните акции, проследявано от широкия ETF - XLE достига мащаб, който никога не е виждал от 1998-ма година насам, когато започва търговията с индексния фонд.
FactSet, MarketWatch
В следобедната търговия във вторник непрекъснатите фючърси на суров петрол, които проследяват най-активния фючърсен договор, паднаха с 34% до 13.59 долара за барел, докато XLE спадна само с 0.9%.
„Докато хората не започнат да шофират отново към работа и да летят/шофират до места за отдих, петролът ще остане под напрежение и енергийната индустрия ще трябва да се изправи пред своите структурни проблеми на свръхкапацитета и като цяло крехки баланси.“, твърди Николас Колас, съосновател на DataTrek.
През изминалия месец коефициентът на корелация между XLE и непрекъснатите фючърси на суров петрол е отрицателен от 0.09, въз основа на анализ на MarketWatch на данни от FactSet. Това се сравнява с коефициентите на корелация от 0.97 за последната година и 0.62 за последните пет години. Корелация от 1.00 означава, че двата актива винаги се движат в една и съща посока, докато отрицателната корелация показва, че често се движат в противоположни посоки.
„Важно да се отбележи, че исторически погледнато XLE показа много висока корелация към спот цените и ние вярваме, че такава връзка може да възникне отново през следващите седмици - което означава, че или цената на суровия петрол трябва да се стабилизира и ще видим по-голямо рали нагоре, или акциите, които досега бяха затрупани от мерките за ликвидност, ще трябва да се понижат в бъдеще“, написа Холеробски.
XLE нарасна с 26% през последния месец, докато непрекъснатите фючърси на суровия петрол загубиха 41% след следобедната търговия във вторник. През последната година XLE е загубил 52%, а суровите фючърси са се понижили със 78%.
Както съоснователят на DataTrek Research Николас Колас писа на клиентите си във вторник, формата на цялата крива на непрекъснатите фючърси, предполага, че сривът на цените на суровия продукт в понеделник беше „извънредно” събитие. Той заяви, че това събитие идва да напомни на на инвеститорите, че както паричните, така и фискалните стимули не могат да излекуват COVID-19, те също не могат да съхраняват излишъка от петрол или да водят до по-високи цени преди търсенето действително да се върне.
С други думи „избягването на сектора е най-благоразумното действие в момента“, каза Колас.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи
Още по темата:
Това е най-големият победител от срива в цената на петрола
Петролът с 21 годишно дъно