Немислимият спад на цените на петрола под 0 долара за барел в понеделник все още се осъзнава от инвеститорите и анализаторите. До това "невъзможно" според експертите състояние на пазара, само допреди седмица, се стигна следствие на изключително големия излишък на предлагането над търсенето и липса на места за съхранение на суровината.
Вече несъществуващия майски контракт на щатския суров петрол, който изтече във вторник, стартира, като през седмицата достигна отрицателна стойност от 37.63 долара за барел преди да се възстанови голяма част от това през следващата сесия.
Това падение на отрицателна територия не се бе случвало никога досега в петролната история и въпреки че цената на лекия суров петрол в САЩ се стабилизира при нива от около 14 долара, той все още е близо до най-ниските си нива от края на 90-те години.
Deutsche Bank смята, че би било интересно да се разгледат цените на петрола през последните 150 години.
Стратезите Джим Рейд и Ник Бърнс направиха това с графики, публикувани на 22 април, които показват както номиналната цена на петрола след 1870 г., така и цената на суровия в реални или коригирани спрямо инфлацията щатски долари (виж таблицата по-долу):
Графика: Deutsche Bank
„Номинално не е изненада да видим, че за 150 години, за които разполагаме с данни, досега не е имало отрицателни нива на цените на петрола“, пишат Рийд и Бърнс.
„Това е смайващо, тъй като всъщност се оказва, че барел петрол по-рано тази седмица беше ефективно по-евтин, отколкото през 1870 г. Период, през който инфлацията в САЩ е нараснала + 2870%, а S&P 500 с 31746505% в обща възвръщаемост“, писаха анализаторите.
По-широките пазари се понижиха донякъде, тъй като енергийните пазари изглеждаха разрушителни, но в сряда демонстрираха известна устойчивост.
Сега инвеститорите си задават въпроса - откъде от тук нататък?
В инвеститорите все още живее страхът от случилото се в началото на тази седмица. Вярно е, че петролът се възстанови сериозно от най-ниските си нива. Щатският лек суров петрол се търгува при нива от над 15 долара, а брентът се повиши с 40% от най-ниските си нива от сряда.
Но ситуацията далеч не е приключила според много експерти, които съветват индивидуалните инвеститори да стоят далеч от фючърсите на петрола и акциите на енергийните компании.
Дан Холеробски, технически анализатор от Janney Montgomery Scott, има един съвет към всички, които обмислят да се захванат с петролни инвестиции - внимавайте с "експлозивните движения" при енергийните акции. Графиките все още не дават достатъчно ясна картина в коя посока може да се насочи секторът. И макар че, според анализатора, в сектора има добра стойност, той посочи, че рискът от сериозна волатилност и загуби все още е твърде висок, че да си заслужава да се поеме.
„Поради тази причина ние бихме продължили да избягваме сектора, докато търговският пейзаж засега остава потенциално нестабилен“, написа Холеробски в бележка към клиентите си. „Вероятно има добра стойност при такива препродадени нива, но тепърва предстои да видим признаци на реална стабилизация на цените на енергията и това може да има пагубно въздействие върху енергийните акции през следващите седмици.“
Проблемът е, че енергийните акции поскъпнаха през последния месец, въпреки продължаващите продажби на цените на петрола. Холеробски каза, че това разминаване между суровината и енергийните акции, проследявано от широкия ETF - XLE достига мащаб, който никога не е виждал от 1998 г. насам, когато започва търговията с индексния фонд.
Още по темата:
Бил Милър: Виждам една от най-големите инвестиционни възможности в живота си
Внимавайте с акциите от петролния сектор