Какво прави една компания „син чип“? Добре утвърден бизнес, финансова стабилност и лидерство в цялата индустрия. Сред характеристиките на тези компании са, че те се приемат за стабилни, печеливши и дълготрайно устойчиви компании и това е причината да се предпочитат от инвеститорите с по-малка толерантносто към риск.
Поради историческото си публикуване на постоянни резултати и печалби година след година, компаниите, определяни като "сини чипове" обикновено се считат за по-безопасни инвестиции поради способността им да генерират печалба дори по време на икономически спадове.
Това обаче беше преди COVID-19, което направи така, че някои от „най-сигурните“ акции на пазара да се търгуват с огромни отстъпки. Вярвам обаче, че някои от тези компании са в отлична позиция не просто да оцелеят, а да отскочат по-добре от пазара, щом тази криза е зад нас според анализаторите от MarketWatch.
DisneyАкциите на Walt Disney Co (NYSE: DIS) са евтини по уважителна причина, тъй като нещата, които направиха бизнес модела му толкова успешен са сред причините компанията да не може да бъде зашитена от коронавирусната пандемия.
Акцията се търгува с 32% под своите 52-седмични максимуми, а следващите няколко тримесечия ще бъдат невероятно волатилни поради намаляването на приходите, непредвидимите печалби и толкова голяма несигурност. Но Disney ще оцелее и все още ще трябва да разчита на Боб Игер като изпълнителен директор.
Легендарният "Дом на мишката" си подсигури 7 милиарда долара кредитиране, за да изглади щетите от ежедневния паричен поток, тъй като губи 30 милиона долара на ден. И все още може да има още по-ниски цени за купуване, защото тематичните му паркове и круизи са в процес на блокиране, а производството по целия свят е спряно.
Coca-Cola Coca-Cola (NYSE: KO) също добави малко парични средства в своя баланс миналия месец. Но за разлика от Disney, Coca-Cola продължава да генерира значителни приходи дори през тези мрачни времена като производител на основни потребителски стоки.
Coca-Cola също се разграничи от Disney в своя непоколебим ангажимент за силни изплащания на дивиденти в продължение на безпроблемното повишение на годишните си изплащания през всяка от последните 57 години.
Но дори и да вземем предвид най-лошия сценарий, тъй като това е уникална ситуация, в която светът никога не се е озовавал, бордът на директорите на Coke би могъл да освободи още 6.9 милиарда долара годишни парични потоци, ако нарушат тенденцията и прекратят дивидентната си политика. Но това е малко вероятно да се случи и тази отстъпка от 20% е уникална възможност да се радвате на 3.4% ефективна доходност от дивидент. Точно като Disney, Coca-Cola със сигурност ще се изправи на краката си, когато икономиката и животът като цяло се рестартират.
General MotorsАвтомобилните фабрики в САЩ няма да бъдат отворени скоро. Подобно на своите конкуренти, General Motors (NYSE: GM) затвори заводите си в средата на март. И никой не знае кога тези заводи ще се отворят отново, тъй като ситуацията се оценява от седмица на седмица.
Наред с преговорите с UAW, GM заедно с Ford Motor Company (NYSE: F) и Fiat Chrysler Automobiles (NYSE: FCAU), работят по план за рестартиране на производството, като същевременно защитават работниците.
Може да минат месеци преди нещата да се върнат към нормалното си състояние. GM вече преживя стачка на работниците миналата година, която беше най-дългата от 50 години. GM е сравнително мълчалив, но въпреки това увери своите инвеститори, че е в по-добра финансова форма от своите конкуренти, поне засега.
Компанията, която някога бе най-големият световен производител на автомобили, разкри, че е изтеглила кредитните си линии, но не е спряла дивидента си (за разлика от Ford). Дали това е фалшива стратегия или увереност в баланса, предстои да разберем относително скоро.
Инвеститорите обаче трябва да имат предвид, че няма компания, която да не е засегната от тази безпрецедентна криза в здравеопазването, която постави половината от световното население под карантина. Дори големи технологични компании като Apple претърпяха огромни прекъсвания на веригата на доставки, когато Китай беше в блокиране, да не говорим за ефекта върху приходите поради затварянето на магазините.
В бъдеще новите герои ще бъдат компаниите, които ще могат да преживеят тази пауза и бързо да възобновят дейността си, след като нещата се рестартират. И ако компаниите по-горе имат нещо общо, то е, че са успявали да издържат тестовете на времето.
Още по темата:
Бил Мъри: Виждам една от най-големите инвестиционни възможности в живота си
Мечият пазар не е приключил