Цените на петрола паднаха в понеделник следствие от новите признаци, че складирането на петрол в световен мащаб се запълва бързо, което поражда опасения, че съкращаването на производството няма да стигне достатъчно бързо, за да компенсира напълно срива в търсенето от пандемията.
Фючърсите на петрола в САЩ се понижиха с над 2 долара до нива от под 15 долара за барел. Налице са опасения, че складирането в Къшинг, Оклахома, може да достигне максимален капацитет скоро. Производството на щатски петрол възлезе на 518.6 милиона барела за седмидата до 17 април, близо до рекарда от 535 милиона през 2017 г.
Междинните фючърси на петрола в Западен Тексас с доставка през юни паднаха с 2.15 долара, или 12.1% до 14.79 долара, докато брентът поевтиня с 1.1 долара, или 5% до 20.36 долара за барел. Юнските контракти на брента изтичат този четвъртък.
Фючърсите на петрола отбелязаха третата си поредна седмица на загуби миналата седмица и поевтиняха за осем от последните девет седмици, като брентът поевтиня с 24%, а щатския петрол с около 7%.
Инвеститорите на дребно попаднаха в опасна ситуация миналата седмица, когато майските фючърси на щатския петрол достигнаха за пръв път отрицателна територия два дни преди изтичането им.
Спадът на цените през юни на WTI може да е предизвикан от инвеститори, които преминават към по-късни месеци, за да избегнат подобна съдба, заяви Тони Нунан, старши мениджър на риска в Mitsubishi Corp в Токио.
"Всеки, който е имал дълги фючърси и който няма договори за съхранение, или е затворил позициите си (през юни), или се е ролнал напред... защото е самоубийство да заеме позиция в близки фючърси, след като видя какво се случи миналия месец", каза Нунан.
Базата за съхранение в Къшинг, точката за доставка на WTI, беше 70% пълна към средата на април, въпреки че търговците заявиха, че цялото налично пространство вече е наето.
Производителите може да не намалят бързо производството си, за да нараснат цените особено когато се очаква световната икономическа продукция да се свие с 2% през тази година, което е по-лошо от финансовата криза. В момента търсенето се срина с 30% поради пандемията.
На фона на бързината за намаляване на производството броят на платформите в Съединените щати е намален до най-ниското им ниво от юли 2016 г., докато общият брой на нефтените и газовите инсталации в Канада е спаднал до най-ниското ниво от поне 2000 г. насам, сочат данните на Baker Hughes.
"Пермският басейн и Ню Мексико представляват 62% от понижението", коментират анализаторите на ANZ.
Кувейт и Азербайджан координират съкращенията, докато Русия е решена да намали износа си през май наполовина.
Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, включително Русия, група, известна като OPEC +, обеща по-рано този месец да намали производството с безпрецедентните 9.7 милиона барела на ден през май и юни.
Още по темата:
Експерти: Сривът от 60% в петрола само загатва за това, което предстои!
Биткойнът: Валута или суровина?