Обществото от технически анализатори са изключително бичи настроени по отношение на златото, като очакват "жълтият метал" да продължи да блести в бъдеще и да достигне до невиждани в историята му нива.
Прогнози за 2 000 и дори 3 000 долара за унция, са много често срещано явление!
Ето как звучат част от анализаторите по отношение на златото:
Златото може да поскъпне с 80% през следващите 18 месеца, тъй като стимулите на централните банки и икономическите сътресения могат да доведат до рекорден интерес към благородния метал, прогнозираха анализатори от Bank of America този месец.
Паричните власти харчат трилиони долари, за да поддържат икономиите и се борят от негативните последствия от пандемията. Широкоразпространените разходи ще окажат невероятен натиск върху валутите, казаха анализаторите на банката, което от своя страна ще подтикне инвеститорите към злато и ще видим дефицит при метала.
Все още има достатъчно място за инвеститорите да се насочат към злато, добавиха още от банката. Позиционирането „беше изненадващо слабо“ дори след златното рали в края на март, а масивният приток на капитал ще изпрати цените нагоре, които ще нарастват през годината, прогнозират от Bofa.
"Цената на златото може да се повиши с около 30% от текущите нива до 2000 долара за унция през следващата година", според Дейвид Рош, президент и глобален стратег на Independent Strategy.
„Тази злоупотреба с традиционните валути от централните банкери, която влошава ситуацията, а не я подобрява, ще бъде причината хората да търсят алтернативна валута”, заяви Рош пред CNBC в четвъртък.
Златото е добра алтернативна валута, защото не носи рискове и не струва нищо за притежание в сравнение с отрицателни лихви по депозити в момента", допълни Рош.
Но, според правилото на Бъфет - "страхувай се когато другите са алчни", или редица контратрейд стратегии, когато всички говорят за един актив, то потенциала му за ръст вече е изчерпан... Дали такъв няма да е случая и със златото?
"Средното препоръчително злато, ниво на експозиция препоръчвана от няколко десетки краткосрочни златни таймери, които ежедневно наблюдавам (измервано чрез Hulbert Gold Newsletter Sentiment Index, или HGNSI) е при 70.0%. Това е по-високо от 97% от всички случаи от 2000 г. насам", коментира Марк Хълбърт, колумнист в изданието MarketWatch.
"Наскоро посветих колона на този индекс на настроението, който дойде след няколко седмици, в които златото особено разочарова инвеститорите", допълва още Хълбърт. Благородният метал поевтиня заедно с индекса S&P 500 по време на мечия пазар и постави редица въпроси пред възможностите му да хеджира инвеститорите.
За да оцените на какво ни учи историческите данни за перспективите пред златото след високите показания на индекса HGNSI, помислете за представянето на два различни ETF-а, свързани със злато: VanEck Vectors Gold Miners ETF и VanEck Vectors Junior Gold Miners ETF.
Забележете голямата разлика в средната възвръщаемост, след като златните анализатори са изключително бичи или мечи настроени.
"Колко би трябвало HGNSI да падне, за да прехвърли коефициентите към по-бичи в горната част на таблицата? Той ще трябва да спадне от сегашните си 70% до поне минус 20% - намаление на средната експозиция на злато от 90 процентни пункта. Въпреки че всичко е възможно, такава огромна промяна в настроенията е малко вероятно да се случи само за няколко дни. Спадът на златото в понеделник тази седмица е само началото", коментира Хълбърт.
Настроенията на пазарните участници обаче, не са единствения фактор, който влияе върху краткосрочната посока на пазара на злато. Но ако следващите няколко седмици се придържат към историческия модел, пътят, който златото ще измине към нов връх, по-късно през годината, може първо да го отведе надолу.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на злато.
Още по темата:
Никога не е имало по-лошо време за инвеститорите в стойност
Как да се подготвите за мечи пазар?