Facebook (FB) в сряда отчете тримесечни приходи от реклама, които нараснаха със 17% през годината. Активните потребители са се повишили, отразявайки нарастващото влияние на платформата, след като коронавирусната криза потопи света в дълбока рецесия и продължителен период на несигурност.
Ето основните показатели според консенсусната прогноза на Bloomberg:
Доход на акция: 1.71 долара срещу очаквано 1.71 долара
Приходи: 17.74 милиарда долара срещу 17.3 милиарда долара
Приходи от реклама: 17.4 милиарда долара срещу 17.1 милиарда долара очаквани
Ежедневно активни потребители: 1.73 милиарда срещу прогнозирани 1.68 милиарда
Месечни активни потребители: 2.68 милиарда спрямо 2.34 милиарда очаквания
Силното тримесечие на платформата идва в момент, когато изпълнителният директор Марк Закърбърг е потвърдил по-пряк оперативен контрол върху компанията, която е основал.
През по-голямата част от миналата година Facebook попадна под нарастващ регулаторен обхват по отношение на опасенията за поверителност на данните и ролята му на арбитър в политическите реклами. Закърбърг е постигнал напредък в отговора на платформата на пандемията COVID-19, след като броят на заразените надхвърли 3 милиона души.
Подобно на своя конкурент - Google (GOOG), Facebook реализира значителна част от приходите си от реклама и като такъв се разглежда като прокси за предстоящия спад в приходите от реклама, тъй като компаниите намалят разходите си.
Също в съответствие със своите конкуренти, Facebook отказва да предостави насоки за бъдеще, предвид все още развиващата се пандемия от коронавирус.
В началото на кризата Facebook отбеляза „значително намаляване на търсенето на реклама“, но характеризира първите три седмици на април като „признаци на стабилност“.
Компанията добави, че „априлските тенденции отразяват слабостта във всички наши географски данни за потребителите, тъй като повечето от нашите основни държави са имали някакви насоки за карантина.“
Анализаторите от Bank of America, която поддържа рейтинг „купи“ на акциите, наскоро писаха, че се очаква социалната платформа да продължи да показва силно използване на фона на пандемията и че редица нови услуги ще доведат до „значителни възможности за монетизиране в бъдеще“.
„Аналитичните модели са твърде консервативни и подценяват потенциала за дългосрочно осигуряване на пари от други приложения с милиарди потребители като Messenger и WhatsApp, възможност за по-бърз растеж (безплатен паричен поток) при по-голяма ефективност“, добавят от щатската банка.
Акциите, които завършиха сесията в сряда с над 6% по-високо при 194 долара, нараснаха с допълнителни 6% по време на извънборсовата търговия.
Още по темата:
Петте най-важни компании изнасят резултатите си през тази седмица
Колко дъблок ще е вторичният спад на щатските индекси?