Анализаторите от Уолстрийт знаеха, че печалбите през първото тримесечие ще са лоши тази година заради пандемията COVID-19. Но изнасяните финансови резултати бяха дори по-лоши от очакваното, тъй като компаниите бият прогнозите си с най-ниския процент от поне 10 години.
Компаниите и анализаторите обикновено играят игра за понижаване на очакванията за печалбите, за да ги направят по-привлекателни. През последните пет години оценките на печалбите за компаниите в индекса S&P 500 са намалели средно с 2.6% през първите два месеца на тримесечието. Това позволява на 73% от компаниите да преодолеят тези понижени оценки, според Джон Бътърс, старши анализатор на приходите във FactSet.
Прогнозите бяха значително по-ниски през първото тримесечие, тъй като анализаторите преминаха от прогнозиране на ръст от 4.2% в печалбата на компанията на S&P 500 в началото на тримесечието до моделиране на спад от 13.7% до петък сутринта. Но дори тези драматични намаления не бяха достатъчни, за да поддържат ритъма на обичайните нива на победа на очакванията.
Капиталовият стратег на JPM, Мислав Матейка, заяви, че само около 65% от компаниите, които вече са докладвали резултати, бият прогнозите си, което е най-ниското съотношение на от финансовата криза през 2008 г.
„На фона на ескалацията на кризата COVID-19 и рязкото спадане на активността S&P 500 е изправен пред най-лошото си тримесечие от десетилетие по отношение на печалбите“, пише Матейка в писмо към клиентите.
Като цяло печалбите са по-ниски от консенсуса с 0.5% според главния стратег на Credit Suisse Джонатан Голуб, главно заради спада с 22.3% на финансовия сектор. През последните пет години средните печалби са били консенсуса с 4.9%, сочат данни на FactSet.
Изглежда, че анализаторите имат проблеми с преценката на въздействието на пандемията COVID-19 върху печалбите на банките дори когато те постигнаха консенсусни оценки за JP Morgan Chase & Co. до 1.87 долара за акция непосредствено преди доклада на банковия гигант за първото тримесечие, или съществено понижение от очакваните преди това 2.65 долара. Това намаление обаче не беше достатъчно близо, тъй като J. P. Morgan отчете печалба на акция от 78 цента, пропускайки очаквания с 58.3%.
Преди това J. P. Morgan е бил оценките в 19 от последните 20 тримесечия със средна честота от 8.4%. Въпреки голямото пропускане на прогнозите средният рейтинг за акциите на 26 анализатори, изследвани от FactSet, остава еквивалентен на „купи" дори когато таргета за акциите на банката е понижен с 16% от края на март до 105.74 долара. За сравнение акциите на банката се търгуваха за последно при 93.25 долара. Или потенциалът за ръст според експертите е в размер на около 20%.
Подобна история беше приложена и за Boeing Co., който претърпя щети върху бизнеса си заради пандемията. Анализаторите очакваха много слабо представяне, след като маделираха загуба от 1.57 долара на акция, далеч от печалбата от 3.08 долара, която очакваха през декември. Но от Boeing отчетоха загуба от 1.7 долара на акция.
Дори въпреки по-лошия резултат, акциите на производителят на самолети поскъпнаха с 5.9% в сряда, като добавиха още 1.4% в четвъртък, преди да се понижат в петъчната сесия.
Когато компанията не успя да намали очакванията, акциите на Boeing скочиха с 5.9% в сряда след доклада си за приходите и спечелиха още 1.4% в четвъртък, преди да спаднат в петъчната сесия. Средният рейтинг от 23 анализатори остава еквивалентен на „наднорменото тегло“ според FactSet, като нито един анализатор няма мечи рейтинг за компанията.
В някои случаи просто постигането на очакванията за печалбите изглежда е причина за празнуване дори ако други показатели липсват и общите тенденции са негативни.
Delta Air Lines Inc. отчете миналата седмица първата си тримесечна загуба от години, отговаряйки на очакванията, макар че приходът и коефициентът на натоварване пропуснаха прогнозите благодарение на намалението на капацитета с 85%. Но акциите на компанията поскъпнаха с 5.1% след публикуване на доклада.
Може би анализаторите получават съобщението за техните оценки за второто тримесечие. Настоящата консенсусна оценка на FactSet е печалбите на S&P 500 да намалят с 36% спрямо преди година, в сравнение с очакванията за ръст от 5.7% в началото на годината.
Още по темата:
Най-важното на икономическия и корпоративния щатски фронт за седмицата
Бъфет: Никой не знае какво е бъдещето на финансовите пазари