Редица американски щати започнаха действия за рестартиране на икономиките си, но този блясък на положителните новини беше загърбен от нарастващото напрежение с Китай и икономическото въздействие на коронавируса.
Мрачните забележки на инвеститора милиардер Уорън Бъфет, относно авиокомпаниите също привлякоха вниманието на инвеститорите, тъй като неговата компания Berkshire Hathaway отчете близо 50 милиарда долара загуба през първото тримесечие.
В същото време фондът на Бъфет стои върху рекордна "купчина кеш" в размер на 137 милиарда долара, която явно отразява опасенията на "Оракулът от Омаха" за бъдещето на финансовите пазари.
Иначе, април бе най-добрия месец за Dow Jones Industrial Average и S&P 500 от 82 години - след най-лошото първо тримесечие в историята - но изглежда, че лошият старт на май ще продължи и в понеделник, поне ако се съди от нивата на търговия на фючърсите.
В призива за деня, бившият анализатор на Goldman Sachs Уил Мийд заяви, че останалата част от годината ще изглежда още по-зле за акциите, като прогнозира 40% спад през останалата част от 2020 г.
Мийд каза, че годината се очертава "точно като сривът на дот-ком балона от 2000-та година".
„Nasdaq през 2000 г. направи подобен мечи пазар, като акциите през тази година - спаднаха първоначално с 40%, след което отскочиха с 42% от дъното, само за да поевтинеят отново с 43% и да достигнат нов минимум четири месеца по-късно" коментира Мийд.
Експертът добави, че президентските избори на хоризонта, както беше през 2000 г., създават допълнителен риск и несигурност, докато използвания ливъридж от търговците на дребно е близо до балонните нива от 2000-та година.
И накрая, фактът, че Уорън Бъфет натрупа „рекордна сума пари“, както направи през 2000 г., беше още един признак за това, което предстои, каза той.
Освен мотивите си за призива, Мийд предложи някои други признаци, като например, че инвеститорите може да трябват да прибегнат към най-големия буфер за спестяванията си, за да се справят с потенциална загуба на работа, или намаляване в бъдещите си доходи.
„Намалете ипотечните си кредити, ако можете. С нивата на лихвите по ипотечните кредити при рекордни ниски нива и с лятото пред нас е възможно да сме станали свидетели на "скока на мъртвата котка"" на пазара на жилища, коментира експерта.
"Всичко, което е ликвидно и има стойност, продавайте сега: изкуство, монети, чанти, маркови стоки, луксозни автомобили." Той добави, че хората трябва да отидат в пари в брой в пенсионните си сметки, ако е възможно, и да намалят несъществените разходи, като хранене навън.
Уорън Бъфет каза през уикенда, че Berkshire Hathaway е разтоварил всички свои акции в сектора на авиокомпаниите и каза, че индустрията се е „променила по същество“.
Изпълнителният директор на Southwest Airlines Гари Кели заяви, че най-лошото от пандемията е приключило за компанията и бизнесът трябва да се съвзема оттук нататък.
Президентът Тръмп обяви, че американците могат „да се движат и в двете посоки“, като някои се връщат на работа, а други продължават да се сдържат от коронавирусните страхове.
Швейцарският фармацевтичен гигант Roche получи спешно одобрение за своя тест за антитяло COVID-19 от американската администрация по храните и лекарствата, докато антивирусният лекарствен преперат Gilead Science ще бъде на разположение на лекарите тази седмица за лечение на пациенти.
Испанската компания Telefónica заяви в понеделник, че е в преговори с Liberty Global за потенциалната интеграция на техния телекомуникационен бизнес в САЩ.
Още по темата:
Защо Бъфет повиши кеша си до 137 милиарда долара?
Ето какво съветва Бъфет дребните инвеститори!