Инвеститорите си задават един и същ въпрос - дали да следват старото правило на Уолстрийт - "продавай през май и си почивай"? Това е справедлив въпрос, след като шестмесечният период, който предстои, е традиционно по-неблагоприятния за акциите. А този май стартира в извънредна среда...
На подобно мнение е управляващият директор на Nomura Чарли Маклигот, който е на мнение, че следващите няколко месеца ще бъдат доста лоши на корпоративния и икономическия фронт.
„Мисля, че за инвеститорите на дребно, които вероятно са пропуснали този ръст от миналия месец и се почесват по главата си защо го изтървахме, опасността е сега да се опитват да гонят пазара и да смятат, че ралито има повече потенциал от тук нататък, тъй като голяма част от пространството на макро хедж фондовете наистина отново се подготвя за преместване към по-ниски нива”, каза Маклигот в интервю за MarketWatch.
Тези фондове са спечелили парите си от собствен капитал и гледат към по-безопасни брегове като злато, отбелязва експертът.
В отделна бележка към клиентите си той каза, "Вече сме във втората фаза. Настоящите причини за ръста включват безпрецедентни стимули, неизбежно изравняване на кривата в случаите и смъртността в САЩ, възобновяване на плановете и оптимизъм спрямо медикамента Remdisivir след клиничните проучвания".
Маклигот смята, че според редица експерти S&P 500 ще започне да се понижава към своята 200-седмична пълзяща средна стойност, която в момента е при ниво от 2 650 пункта. Това според него е ключово ниво на техническа поддръжка.
Лятото може да донесе „лоши икономически данни, които да се сринат до нива, които никога не сме виждали, ужасни корпоративни насоки, истории за предстоящи фалити“ и втора вълна от съкращения, която ще засегне сектора с бели яки, предупреди Маклигот. Повишаването на търговската военна реторика от Белия дом с нагряването на предизборната кампания за президент може да представлява повече риск, добави той.
"Ето защо мисля, че хората се готвят отново да ударят стената. С тази идея сме излезли от стабилизация и сега сме отново в суровата реалност на това, което е", без да има тласък на Федералния резерв и без повече стимули, докато нещата се влошат много, каза той.
Добрата новина? Периодът септември - декември може да изглежда по-конструктивен за акциите, макар много да зависи дали ще бъдем засегнати от втора вълна на вируса, каза Маклигот.
И други експерти изразяват подобни опасения. Например Майк Уилсън, главен стратег за акции в Morgan Stanley, вижда 10% корекция, но очаква, че нивото от 2650 нивото на S&P 500 ще бъде „енергично защитено“.
„В крайна сметка ние вярваме, че това ще бъде паузата, която се освежава и е необходима за по-високите цени, които очакваме по-късно тази година“, каза Уилсън на клиентите си.
Още по темата:
Най-големите щатски компании с рекордна тежест в индексите
Страхът от корекция плаши до смърт инвеститорите