Фючърсите на щатските индекси продължават нагоре и днес след доброто им представяне вчера. Инвеститорит и анализатори са в очакване на най-лошия в историята доклад за безработицата и заетостта за април и изглежда, че негативните очаквания са изчерпани.
Ралито при технологичните акции изпрати индекса Nasdaq обратно на положителна територия от началото на годината до момента.
Скокът в четвъртък беше ръководен от секторите „Енергетика и финанси“, двата най-лоши отрасъла в представянето на S&P 500 за 2020 г. Поне временното рали се прехвърли и върху други отрасли, които бяха засегнати през тази година следствие на пандемията. Повишиха се дори акциите на някои круизни оператори и авиокомпании.
Вчера стана ясно, че седмичните молби за помощи за безработица възлизат на още близо 3.2 милиона за седмицата, приключила на 2 май, с което сумарния брой от седмицата, приключила на 20 март, достигна над 33 милиона.
Очаква се априлският доклад за труда на Американското министерство на труда, който ще бъде публикуван днес да отчете понижение на работните места с 22 милиона, а нивото на безработицата да скочи до 16%, спрямо 4.4% през март. Това също би било рекордно повишение въз основа на статистиката от 1948 г. насам.
Инвеститорите вече са взели предвид зловещите икономически данни, които предстоят да излязат, като голяма част от тях са вече стара новина в условията на очаквано рестартиране на бизнеса и икономиката.
„Преобладаващите настроения изглежда са оптимистични в отговор на икономическото възобновяване, темперирано от липсата на оперативна видимост и приглушени страхове от втора вълна от вирусни инфекции“, пише в бележка в четвъртък Дейвид Джой, главен пазарен стратег на Ameriprise.
Участниците на пазара също залагат на това, че създателите на политики ще продължат да оказват подкрепа с допълнителни стимулиращи мерки, ако е необходимо, за да гарантират, че предприятията и финансовите пазари могат да функционират нормално.
Нил Кашкари, президент на Федералната резервна банка на Минеаполис, каза по време на интервю на NBC Today в четвъртък: „Ние ще предотвратим сценария на депресия, защото политиците ще продължат да бъдат агресивни в борбата с този резултат, като признаваме, че сме в дългосрочно, постепенно възстановяване“. Освен това в четвъртък Мери Дали, президент на Федералната резервна банка в Сан Франциско, заяви в интервю за Bloomberg, че американският фед все още разполага с инструменти за подпомагане на икономическата дейност.
Още по темата:
3.17 милиона американци потърсили помощ за безработица миналата седмица
ВМИИ: Кризата в Източна Европа ще е ожесточена