Ерата на коронавируса вече тежи на психиката на американците, но изпълнителният директор на най-големия мениджър на активи в света има едно предупреждение за всички - подгответе се за още по-тежки дни в бъдеще, в момент, когато САЩ се опитват да излязат от най-тежката криза в общественото си здравеопазване от повече от век.
Изпълнителният директор на BlackRock, Лари Финк, прогнозира какви ще са дългосрочните перспективи за икономиката, в момента, когато САЩ и останалия свят започват да отварят икономиките си.
Финк, говорейки на затворен форум с клиенти на финансовата компания, очертава непривлекателно бъдеще, в което икономиката продължава да отслабва, фалитите се покачват, а американските потребители - жизнената точка на икономическата жизненост в Америка - остават психологически белязани от въздействието на смъртоносният патоген. Вирусът е заразил до момента над 4 милиона души (1.2 милиона само в САЩ) и е отнел повече от 270 000 живота в световен мащаб.
Един от най-влиятелните икономисти на нашето време предупреди, че дори когато се изпълнява този брутален сценарий, евентуално трябва да се повишат данъците върху корпорациите и физическите лица, за да се финансират трилионите долари икономическа помощ, която правителството и Федералният резерв отпускат за намаляване непосредствената финансова вреда, нанесена от усилията за смекчаване на вирусното огнище.
Реномето на Финк на Уолстрийт е достатъчна, за да направи прогнозата му достатъчно тревожна, но от изданието Bloomberg отбелязват, че изпълнителният директор също съветва президента Доналд Тръмп за отговора на САЩ на пандемията, а фирмата за управление на активи помага на Фед да поддържа стабилни финансови пазарите, които се сринаха през март.
Трудностите, понесени тук, могат да доведат до нарастване на национализма, предупреди още Финк, може би подклаждайки геополитическо напрежение. Други експерти се притесняват, че след болестта може разделението между богатите и бедните да се увеличи както в страната, така и на други места.
Икономиката вече претърпя историческа слабост и най-големия спад на брутния вътрешен продукт през първото тримесечие от 2008 г. Всъщност първите данни на БВП за първите три месеца на 2020 г. показаха свиване на икономиката с 4.8% на годишна база.
Икономистите прогнозират, че икономиката вероятно ще се свие с 25% или повече през второто тримесечие, като някои прогнози поставят дори спада при рекордни 40%.
В сряда докладът за заетостта в частния сектор в Америка показа, че през април са загубени 20.2 милиона работни места, според ADP, а официалните данни от петък посочиха загуба на 20.5 милиона работни места.
Срещу всичко това пазарите на акции се изправиха пред безпрецедентна парична и фискална подкрепа и се възстановиха силно след като попаднаха на меча територия през март, обикновено определян като спад от скорошен пик от поне 20%. От най-ниските си нива обаче, от 23-ти март, индексът Dow Jones Industrial Average и широкият S&P 500 се възстановиха с около 27%, докато технологичният Nasdaq Composite поскъпна с над 29%.
Прогнозата на Fink обаче предполага, че бичи настроените инвеститори може да се наложи да спят с "отворено око".
Още по темата:
Л. Финк: Пазарът ще е по-високо след 10 години
Ако бяхте купили ден преди фалита на Lehman?