През тази седмица инвеститорите в суровини се надяват на раздвижване след облекчаване на функционирането на икономиките по целия свят, което стартира с пълна сила. Суровините могат да поскъпнат, тъй като "оковите постепенно се разхлабват" от САЩ до Австралия, Германия и Индия, въпреки че остават много рискове, включително евентуално възобновяване на инфекциите.
В енергетиката ще има данни за печалбите на компании като Saudi Aramco - най-голямата петролна компания в света, както и месечни снимки на пазара от ОПЕК и Международната агенция по енергетика.
Инвеститорите в метали ще получа информация от Alcoa Corp. и Rio Tinto Group като топ миньори, присъстващи на конференция на Bank of America Corp. Показателно е, че събитието е виртуално, като предлага шаблон за сбирките в ерата след пандемията.
Инвеститорите в селскостопански култури могат да се обърнат към данните от влиятелния месечен доклад на Световната селскостопанска организация за предлагането и търсенето на селскостопански суровини във вторник.
Китай също е на фокус, като данните за индустриалното производство се очакват да дадат повече яснота относно възстановяването на втората най-голяма световна икономика, която излезе от пандемията по-рано от останалия свят.
Данни от водещи управители на пари и хеджфондове, също ще бъдат във фокуса на инвеститорите, относно инвестиции надвишават над 100 милиона долара в акции, опции и конвертируеми облигации, търгувани в САЩ. Позициите в енергийни суровини и златото ще бъдат от особен интерес.
Окото на бурята
Saudi Aramco отчита печалбата си във вторник в интригуващ момент. Правителството на Саудитска Арабия току-що обяви набор от сурови мерки за строги икономии, за да се справи с пандемията и поевтиняването на петрола. В същото време има спекулации, че самият Aramco може да се стреми да коригира графика си за плащане за придобиването на нефтохимическия гигант Saudi Basic Industries Corp.
Когато бъдат изнесени резултатите, инвеститорите също ще искат да знаят дали най-голямата компания в света ще обещае да плати 75 милиарда долара на акционерите, дори след като други компании, включително Royal Dutch Shell Plc, намалиха дивидентите си.
В допълнение към резултатите на Aramco, Организацията на страните износители на петрол и Международната агенция за енергетика публикуват месечни отчети в сряда и четвъртък, които ще бъдат разгледани за промени в търсенето и предлагането.
Миналата седмица Саудитска Арабия продължи да подкрепя пазара, като повиши цените на доставяния петрол за клиентите си. В понеделник петролът се търгуваше по-ниско, тъй като инвеститорите претегляха признаци за възстановяване на търсенето срещу огромното глобално предлагане.
Факторът Китай
Условията в Китай са от огромно значение при определяне на цялостното настроение и посока на световните стокови пазари, а данните за индустриалното производство тази седмица от страната са от ключово значение.
През уикенда Народната банка на Китай заяви, че докато страната е изправена пред безпрецедентни икономически предизвикателства, тя ще прибегне до "по-мощни" политики, за да противодейства на ударите върху растежа. Подобрени данни биха подкрепили допълнително апетита за риск и цените на метали като медта и алуминия.
Миньорите всъщност няма да се съберат тази година за Конференцията за метали и минно дело и стомана на Bank of America, но те все още ще се виждат и чуват един от друг.
Инвеститорите ще търсят информация за това колко дълго тези компании виждат запазване на слабостта в търсенето и някакви признаци за намиране на дъно през първото тримесечие на годината.
Проблеми за царевицата?
Над царевичния пазар има сянка под формата на намаляващо търсене на етанол, предвид това, че производството на биогорива обикновено представлява една трета от търсенето на жълтото зърно, отглеждано в Америка.
Търговците ще бъдат фокусирани върху всякакви корекции от американското министерство на земеделието за търсенето и износа на царевица, както и колко ще бъдат посевите на суровината, за да определят какви доставки ще получат.
Другата интересна област е търсенето от Китай на американски продукти като част от обещанията на Пекин в търговското споразумение "Първа фаза". Китай вдигна покупките на стоки, включително соя и свинско месо, а търговците ще следят прогнозите за потенциалното търсене на други търговски споразумения.
Освен снимката на WASDE, селскостопанските инвеститори също могат да следят резултатите в четвъртък от австралийската компания GrainCorp Ltd. на фона на очакванията за по-добра местна реколта тази година.
Диамантен дистрес
Двамата най-големи производители на диаманти са готови да актуализират продажбите тази седмица и вероятно ще потвърдят, че световната индустрия е почти в застой, като пандемията осакатява веригата за доставки в сектора.
Спирането на индустрията за шлофоване в Индия, която обработва почти всички камъни в света, ефективно спря производството на диаманти. В същото време търговците на дребно са затворили магазини в САЩ, където купувачите купуват близо половината от всички диаманти.
Още по темата:
Какво се случи със суровините през 2018-та година?
Паладият с нов исторически рекорд