Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че централната банка ще продължи да използва инструментите си на политика за смекчаване на въздействието на новия коронавирус върху американската икономика, но предупреди, че продължителността на здравната криза поражда „дългосрочни проблеми“.
Пауъл заяви в изказване в сряда, че дълбочината и продължителността на рецесията могат да „оставят след себе си трайни щети“ за производителността на икономиката, намек, че членовете на Фед виждат малки шансове за за бързо възстановяване във V-образна форма.
„Възстановяването може да отнеме известно време, за да се събере инерция и с течение на времето може да превърне проблемите с ликвидността в проблеми с платежоспособността“, каза Пауъл.
Пауъл каза, че несъстоятелността на домакинствата и бизнеса и загубата на малък и среден бизнес може да "ограничи силата на възстановяването, когато настъпи", добавяйки, че загубата на работни места рискува да увеличи разминаването в уменията в зависимост от това колко дълго безработните остават без работа.
Пауъл посочи, че утре ще бъде публикувано проучване на Фед, в което се говори за 40% загуба на работни места сред домакинствата, които правят по-малко от 40 000 долара годишно.
Слабото възстановяване, каза Пауъл, също би могло да навреди на бизнес инвестициите, което би ограничило връщането на работни места при възстановяване.
„Трябва да направим всичко възможно, за да избегнем тези резултати, а това може да изисква допълнителни мерки на политиката“, каза Пауъл във виртуалното си изказване пред института за международна икономика в Петерсън.
Пауъл каза, че Федералният резерв ще продължи да използва своите кредитни правомощия „насила, активно и агресивно, докато не сме сигурни, че сме твърдо на път за възстановяване“ от икономическия спад, причинен от пандемията на коронавируса.
Ръководителят на Фед потвърди, че създателите на фискална политика биха могли да направят повече, за да гарантират, че икономиката се насочва към потенциално най-добро възстановяване.
„Допълнителната фискална подкрепа може да бъде скъпа, но си струва, ако помогне да се избегнат дългосрочните икономически щети и ни достави по-силно възстановяване“, каза Пауъл.
От страна на ФЕД Пауъл каза, че приоритет са многото инструменти за ликвидност на Фед, насочени към избягване на финансова криза, обещавайки да се използват тези инструменти „докрай“, докато централната банка не се увери, че икономическото възстановяване е в ход.
През март ФЕД намали лихвените проценти до нула и рестартира своята програма за количествено облекчаване на кризисната ера.
Пауъл каза, че американската икономика е изглеждала здрава преди кризата COVID-19, добавяйки, че „няма икономически застрашаващ балон за пукане и няма неустойчив бум за разрушаване.
Пауъл трябва да говори отново на 19 май в показанията на Конгреса. Следващата среща на централната банка за определяне на политика е насрочена за 9 и 10 юни.
Още по темата:
Фед обяви допълнителни мерки от 2.3 трилиона долара
Ще понижи ли Фед лихвите заради коронавируса?