Златните фючърси се изкачиха в сряда, за да регистрират втори пореден завършек над психологическото ниво от 1 700 долара за унция. Трейдърите претегляха икономическите последствия за световната икономика от коронавируса и се ориентираха към изключване на риска и пренасочване към "спасителни активи", което помогна на цената на благородния метал.
Изказвайки се в сряда в уебкаст, организиран от Института за международна икономика на Петерсън, председателят на Федералния резерв, Джером Пауъл, заяви, че икономическата перспектива на САЩ е „едновременно много несигурна и подложена на значителни рискове за спад“. Въпреки това той каза още, че Фед не гледа на отрицателните лихви като част от инструментариума на паричната си политика, като се аргументира, че резултатите от тази политика са различни.
Президентът Доналд Тръмп туитна във вторник, че подкрепя спада на лихвените проценти в САЩ на отрицателна територия.
„Това е от особен интерес за търговците на благородни метали, тъй като един от негативите на инвестирането в злато е, че то не предлага на инвеститорите дивидент, обясни Джим Уикъф, старши анализатор в Kitco.com. Лихвените проценти при нула или под нулата биха работили за премахване на „възможните разходи“, свързани с притежаването на благородни метали.“
Златото с доставка през юни на Comex се повиши с 9.60 долара, или 0.6%, за да достигне 1.716.40 долара за унция, докато юлското сребро се отказа от по-ранните печалби до края на деня и завърши с понижение от 3.8 цента до 15.67 долара за унция.
Цените на златото получиха тласък след изнасянето на данни в сряда, показващи, че цените на едро на стоките и услуги в САЩ са се понижили с 1.3% през април, което е най-големият им спад в историята.
„Златото остава невъзмутимо близо до 1700 долара за унция. Нарасналото пренасочване на инвеститорите към безопасността и падащите лихви в САЩ дават подкрепа на жълтия метал под марката от 1 700 долара. Но при сегашните нива инвеститорите се съмняват в капацитета за хеджиране на златото срещу подновен панически разпродажба при рисковите активи“, казва Ипек Озкардеская, анализатор от Swissquote, в бележка.
„В случай на силни пазарни спадове обаче ние сме сигурни, че цената на златото може да накара този скок да достигне нивото от 1800 долара без твърде много колебание“, каза анализаторът.
Междувременно Джеймел Ахмад, глобален ръководител на валутната стратегия и пазарните изследвания във FXTM, каза пред MarketWatch, че „нещо ще трябва да даде на златото тласък за по-сериозно движение в една или друга посока“ като допълни, че разхлабването на карантинните ограничения може да доведе до нови вълни от разпространение на болестта.
Сред останалите метали юлската мед достигна 2.334 долара за паунд, което бе спад от близо 0.6%. Платината с доставка през юли поевтиня с 1% до 769.80 долара за унция, а паладият загуби 2.4% до 1 790 долара за унция.
„Търсенето на инвестиции продължава да подкрепя цените, като златните ETF фондове поскъпват за 13-и пореден ден във вторник, което доведе до 14.5 милиона закупени унции от тях през тази година, пишат в писмо анализаторите на Zaner Metals. За съжаление на бичия лагер, търговията логично вижда заплахата срещу физическото търсене, доминиращо над бавното и стабилно нарастване на инвестиционното търсене.“
Още по темата:
Мистерията на поевтиняващото злато
Ст. Георгиев: Внимавайте с покупките на физическо злато!