Официално наречен Covid-19, коронавирусът за пръв път се появи в края на миналата година в китайския град Ухан. Оттогава са загинали над 4600 души в страната и над 292 000 в чужбина. В опит да ограничат глобалната пандемия, местните власти блокираха регионите и ограничиха бизнес активността, тъй като опасенията от глобална рецесия обхванаха инвеститорите.
Въпреки че американските акции се възстановиха значително от най-ниските си нива през април, китайските континентални акции се държаха сравнително добре. Шанхайският основен индекс е с 5.2% нагоре от началото на годината, спрямо загубата от 11.1% за широкия щатски индекс S&P 500, към края на вторник.
Данните на EPFR показват, че през последните седмици целевите фондове в Китай имат отлив, тъй като много от фондовете са продадени, за да посрещнат обратно изкупуване или заявки на клиенти за пари в брой.
Въпреки това, в знак на това, че отливите са временни, EPFR сочи, че средствата, инвестирани в няколко региона, поддържат разпределението си в Китай за сметка на други пазари, като начин за постигане на общите цели за възвръщаемост на инвестициите.
За инвестиционни фондове, които са фокусирани върху акции на нововъзникващите пазари, средното разпределение за Китай е 34%, докато за фондовете, инвестирани в азиатски акции с изключение на Япония, тежестта на Китай е 38%.
Рискове от напрежението между САЩ и Китай
Тъй като търговското напрежение между двете най-големи икономики в света продължава да се задълбочава, в САЩ нараства политически натиск за ограничаване на американските инвестиции в китайски компании.
В допълнение към това потенциалът, средствата на инвеститорите да отиват за измамен бизнес извън юрисдикцията на правителството на САЩ, отново излезе на преден план миналия месец. Акциите на Luckin Coffee, част от Nasdaq, разкри измама в продажбите за около 314 милиона долара, а акциите на компанията поевтиняха с 80%, преди търговията с тях да бъде спряна.
Приключи ли историята на растежа в Китай?
Но интересът на инвеститорите към китайските акции остава висок, дори и в САЩ.
В петък, 8 май, Kingsoft Cloud стана първата китайска компания, провела публично предлагане в САЩ след скандала с Luckin Coffee и избухването на коронавирус, което забави някои планирани предлагания.
Акциите на Kingsoft Cloud поскъпнаха с повече от 40% за трите търговски дни оттогава насам, а компанията за облачни технологии си спечели оценка от 5 милиарда долара.
JPM, UBS, Credit Suisse и CICC бяха мениджъри на предлагането, което беше звено отделило се от интернет и софтуерния гигант Kingsoft, търгуван в Хонконг.
Китай дори и при по-ниски нива на растеж ще бъде доминиращият двигател за растеж на световната икономика, през следващите 10 години, според мнозинството от пазарни анализатори и икономисти.
За да ограничат рисковете от напрежението между САЩ и Китай по отношение на китайските акции, листнати в Ню Йорк, стратезите на Morgan Stanley заявиха в доклад от 6 май, че предпочитат континенталните акции пред своите американски колеги в общата им препоръка за инвеститорите да купуват китайски акции. А-акциите са деноминирани в юани акции на китайски фирми, които са регистрирани в континенталните борси в Шанхай и Шенжен.
Чуждестранните инвестиции в континентални китайски акции остават малка част от цялата пазарна капитализация, отчасти поради ограниченията на достъпа. Но A-акциите постепенно стават част от световните инвестиционни портфейли, особено след като индексиращата компания MSCI обяви през 2018 г., че акциите на континенталната част на Китай ще станат част от нейния основен индекс на развиващите се пазари. Активи от над 1 трилион долара проследяват борсовия индекс на MSCI.
За Джъстин Леверенц, ръководител на екип и старши мениджър на портфейл за нововъзникващия пазарен капиталов екип в Invesco в Ню Йорк, китайският фондов пазар представлява следващата голяма възможност, предвид местните иновации в здравеопазването и технологиите и сравнително по-големия удар на коронавируса за другите големи икономики.
"Всяко десетилетие имаме голям пазар на бикове в нещо", каза той, посочвайки предишните ръстове на американските технологични компании и японските акции. „Китай, дори и при по-ниски нива на растеж, ще бъде доминиращият двигател на растежа през през следващите 10 години“, допълва още експертът.
Още по темата:
Страх и паника на китайските фондови пазари
3 китайски акции за закупуване