Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл каза, че централната банка все още може да направи повече, за да смекчи икономическия удар от пандемията от коронавирус, като заяви пред CBS, че е възможно възстановяване през втората половина на годината.
„Имаме още много неща, които можем да направим, каза Пауъл. Направихме каквото можем, докато вървим напред. Но ще кажа, че не сме останали без дългосрочни боеприпаси."
Пауъл обясни, че Фед може да внедри нови програми за отпускане на кредити извън арсенала, които той стартира след началото на кризата COVID-19. Ръководителят на Фед обяви още, че може също да коригира насоките, които предоставя за пазарите, и темповете на покупки на активи.
Интервюто, излъчено по телевизията в неделя, но записано на 13 май, предлага предпазлив оптимизъм за скоростта на икономическото възстановяване.
Пауъл каза, че данните за второто тримесечие (от април до юни) ще бъдат „много, много лоши“ и предупреди, че икономическата трудност може дори да продължат „до края на следващата година“. Председателят на Фед заяви, че според прогнозите безработицата ще достигнат 20% до 25%.
Но Пауъл все още очаква икономиката „да се възстанови стабилно през втората половина на тази година“.
„В дългосрочен план и дори в средносрочен план не бихте искали да залагате срещу американската икономика, каза Пауъл. Тази икономика ще се възстанови.“
Според ръководителя на Фед темпът на възстановяване в крайна сметка ще зависи от овладяване на вируса и способността на хората да следват социалното дистанциране, за да избегнат възраждането на епидемията.
Ръководителите на Фед рядко говорят по националната телевизия, но появата на Пауъл за "60 минути" на CBS бележи втората поява от началото на кризата на COVID-19. Той говори пред дневното шоу на NBC на 26 март. Преди това Пауъл говори на "60 минути" през март 2019 г.
Появата на Пауъл в телевизията идва два дни преди планираните му показания пред Сенатския банков комитет. Следващото планирано заседание на Фед за определяне на политиката е на 9 и 10 юни.
Още по темата:
Какво да очакваме от Фед?
Колко дълбок ще е вторичния спад на щатските индекси?