Отне 33 дни на щатските акции, за да загубят 34% от стойността си и три седмици, за да възстановят половината от това понижение. Налице са обаче признаци, че затишието може да не продължи дълго.
И тези признаци са очевидни на пазара на опции, в увеличаващия се обем на търговия и нарастващите дневни колебания в цените на дериватите. Екстремните показания идващи от пазара на опции сочат, че макар S&P 500 да се търгува в относително тесни граници в продължение на четири седмици, инвеститорите са неспокойни.
„Нестабилността набира сила“, казва Мат Форестър, главен инвестиционен директор в BNY Mellon. „По-голяма нестабилност от тази, която видяхме през последните няколко месеца, вероятно приближава пазара. Предстои сериозна волатилност от това, което очакваме от политиците и някои от тежкия фундамент на пазара."
S&P 500 потъна с 1.1% във вторник, като се обърна рязко по-ниско, след като доклад постави под въпрос обещаващите резултати в проучванията за потенциална ваксина от Moderna. Подобрената перспектива за начин за борба с пандемията предизвика 3.2% рали в понеделник.
Малки, но агресивни
Малките инвеститори са исторически бичи. Миналата седмица най-малките от търговците на опции (тези, които търгуват 10 договора или по-малко наведнъж) са се позиционирали да залагат за рали, купувайки кол опции и продавайки пут с рекордни темпове, според Sundial Capital Research.
"Когато гледаме група търговци, които са склонни да грешат в емоционални крайности, предупредителният знак е ясен", заяви Джейсън Гопферт, президент на Sundial.
Намаляващо хеджиране
По-широк изглед на търговията с опции показва, че всички видове инвеститори преразглеждат защитата. Коефициентът на изплащане на Cboe за акции, който проследява обема на мечи спрямо бичи залози, падна в понеделник до най-ниското ниво от 19-ти февруари - деня, когато S&P 500 за последно удари рекорд, преди да изпадне най-бързо на мечи пазар в историята си.
Голямото завръщане на малките фирми
През последните няколко месеца важното при катастрофата от коронавируса, бе размера на компанията. След като опасността от кредитна криза и риск от платежоспособност се повиши, инвеститорите се обърнаха към големите фирми със силни баланси за безопасност.
Тази година версията на S&P 500 даваща еднаква тежест на всички компании е паднала два пъти повече от индекса базиран на претеглената пазарна капитализация. Индексът Russell 2000, следящ представянето на малките компании все още е с 20% под най-високите си нива.
Тези тенденции обаче, рязко се промениха в понеделник, когато индексът на малките компании се повиши с 6%, а доходността на S&P 500 с равно тегло на всички компании превиши тази на нормалния индекс с най-много от 2009-та година насам.
Въпреки спада, повечето финансови оценки за акциите, сочат, че последните са скъпи. Съотношението цена-печалба на S&P 500 за 12 месеца вече е над 21, най-високото от 2001 г. Сега анализаторите очакват печалбите от S&P 500 да паднат 21% тази година, но да отскочат 26% през 2021 г. до 160.90 долара на акция, сочат данните, събрани от Bloomberg Intelligence.
Връщането на големите обеми
През месец март средно 15.6 милиарда акции се търгуваха на щатските борси на ден, най-активният месец от поне 11 години. Тъй като обемът затихва - последните две седмици бяха най-малко активни от края на февруари, когато продажбата започна. Но в понеделник се наблюдава пик, като 12,8 милиарда акции смениха собственика си - най-много след 30 април.
Размерът на дневните колебания на цените също е по-висок. Въпреки че все още е много далеч от дните от март, когато акциите се движеха с 5% на ден през най-променливия месец за акциите, S&P 500 се променяше средно с 1.7% на ден, през последните пет сесии, най-много за близо месец.
Още по темата:
7 стабилни компании с голяма капитализация за моменти на волатилност
Ето какво притеснява най-бичи настроените експерти