Корпоративните гиганти подсилват фондовия пазар следствие на предоставената им "ликвидност от централната банка", коментира инвеститорът ветеран Марк Мобиус. Той каза, че това прави малко вероятно поевтиняването на акциите, въпреки икономическата такса на вируса.
Мобиус, който напусна Франклин Темпълтън след повече от 30 години през 2018 г., за да създаде Mobius Capital Partners, каза пред Financial News, че Федералният резерв и другите усилия на централната банка за подпомагане на пазарите по време на кризата може да прикриват влошаване на състоянието на много малки и средни бизнеси. S&P 500 нарасна с около 32% от дъната си на 23 март.
Поглеждайки „компонентите на всеки основен индекс“, Мобиус каза, „ще видите, че те се състоят от големи акции на компании. В тази криза тези големи компании са по-склонни да се възползват от правителствената помощ и по-специално от напомпването на ликвидност, така че функционирането им ще бъде по-добро от това на множество малки и средни компании, много от които ще се разпаднат. Но те няма да бъдат проследени от индекса."
Съветниците и анализаторите заявиха, че са били наводнени с клиентски обаждания, които задават един и същи въпрос: Защо акциите поскъпват знак след знак, че икономиката се влошава?
В проучване на Bank of America, 68% от анкетираните казаха, че сме в така нареченото рали по време на мечи пазар - или краткосрочни изблици на печалби за акциите в период на по-дългосрочен спад.
Според анализ на 11 пазара по света, извършен от Mobius Capital Partners, от 1987 г. насам средният спад по време на мечи пазари е „около 50%“.
В Обединеното кралство, например, Мобиус каза, че над 30-процентния спад в показателя FTSE 100 по време на разпродажбите през февруари и март е „доста по-слаб“ в сравнение с предишните спадове по време на мечи пазари. Индексът FTSE оттогава възстанови около 20% от тези загуби.
„Падането от 32% ще ни даде пауза да мислим, че може би това е краят“, каза Мобиус. „Рецидивите винаги се очакват, когато пазарите се изтеглят от драматичен мечи пазар, както видяхме.“
Въпреки усилията на правителството да спре кървенето, пандемията доведе до краха на няколко забележителни компании във Великобритания. През последните няколко месеца административната верига Carluccio и модните търговци на дребно Debenhams и Oasis станаха жертва на пандемията.
„Много бързите и огромни усилия на централните банки и останалите национални банки да изпомпват ликвидността в световната икономическа система облекчават опасенията относно жизнеспособността на компаниите и икономиките, които продължават напред“, каза Мобиус. „Следователно инвеститорите започват да мислят, че това вероятно е подходящ момент да започнат да трупат акции.“
Докато Мобиус правилно прогнозира пазара на бикове през 2009 г., той направи някои грешни прогнози. През 2018 г. той каза пред Financial News, че американските акции ще паднат с 30%. Те обаче достигнаха до нови рекорди две години по-късно.
По време на пандемията Мобиус заяви, че е търсил изгодни покупки на недооценени компании. В края на скален месец на пазарите, предизвикани от разпространението на вируса, Мобиус в края на март заяви пред FN, че купува акции от фармацевтични компании и луксозни гиганти, като френската LVMH.
„Разбира се, тези ниски нива могат да се появят отново, но шансовете за това не са значителни“, каза той тази седмица. „Ако приемем, че моята сравнително оптимистична перспектива е неправилна, тогава бихме могли да се върнем на мястото, където бяхме при последното дъно, а може би и по-ниско.“
Още по темата:
Мобиус: Пазарът може да е в режим на възстановяване
Мобиус: Ще видим двойно дъно