Цените на златото могат да достигнат нови рекорди до края на годината, но не очаквайте пътя към тях да е плавен, предупреждават експерти.
Цените на златото в САЩ вероятно с времето постепенно ще се увеличават, казва Дарвей Кунг, портфейлен мениджър и ръководител в дружеството за управление на активи DWS Group.
Увеличението на индивидуалното инвеститорско търсене е „компенсирано от намаленото търсене от централните банки“, тъй като много от тези банкови резерви се изчерпват поради икономическия спад, казва той.
Кунг също очаква централните банки да действат, ако инфлацията се ускори и това може да доведе до по-високи лихви, които да окажат натиск върху златото. Междувременно ефектът Covid-19 вероятно ще бъде преходен, казва Кунг. Тези фактори „допринасят за ограниченията на цената на златото в близко бъдеще“.
Към четвъртък златните фючърси се търгуваха при нива от 1 721.90 долара за унция, което е около 13% ръст за годината до момента, но остана в тесен диапазон на сетълмент под 64 долара за унция този месец. Златото се търгува с 9% под рекордното си ниво от 1891.90 долара от 22 август 2011 г., според данните на Dow Jones, базирани на записи, датиращи от ноември 1984 г.
Най-важният подкрепящ фактор за златото е „размерът на дълга, създаден за финансиране на различни глобални парични и фискални дефицити“, казва Петер Гроскопф, главен изпълнителен директор на Sprott Inc.
На фона на това златото преживява широко рали, като „участниците варират от държавни средства до пенсионни фондове и клиенти с висока нетна стойност на активите, които искат да се хеджират“. Все пак благородният метал не е успял да достигне рекордни нива, тъй като "всички активи все още се справят с кризата на дефлацията и ликвидността, които бяха придружени от глобален недостиг на щатски долари", казва Гроскопф.
Жълтият метал прекара известно време, търгувайки се по-ниско за годината, тъй като инвеститорите продаваха злато за кеш, за да покрият загубите на фондовия пазар. Американските индекси възстановиха основна част от своята загуба през второто тримесечие на годината.
„Повече инвеститори трябва да добавят злато като защитен актив в своите портфейли. Това ще създаде повече търсене, отколкото пазарът може да се справи.“ - смята Гроскопф.
Експертът не изключва възможността да видим рекордни нива за благородния метал от 2 000 долара до края на настоящата година.
Гроскопф твърди, че ако повече икономики се отворят отново и през тази година има силно възстановяване в Китай и на други места, ще има инфлация и това ще е добре за златото. От друга страна, ако коронавирусът продължава да се разпространява и икономиките останат предимно затворени, „ще има повече печатане на пари и понижаване, което също е полезно за златото“. Все пак това не означава, че златото е имунизирано от спад по време на криза с ликвидността или кредити като тази, която се прояви през март, казва той.
Междувременно Кунг очаква цените на златото да достигнат 1800 долара до март следващата година. „Докато цените на акциите се повишават, ние продължаваме да разглеждаме златото като добър хедж предвид несигурността на пазарите", казва той.
Кунг смята, че златото има потенциал да достигне 1900 долара и повече с течение на времето. Възможните подкрепящи сценарии включват постоянна корекция на пазара на акции, отчитане на „дългосрочното очакване на инфлацията… значително над настоящите или неявни цели, поставени от централните банки“, или нови икономически или геополитически конфликти, казва той.
В близко бъдеще Кунг вижда цени на златото между 1680 до 1780 за унция, с добра възможност за покупка около 1700 долара или на по-ниски нива.
Още по темата:
Мистерията на поевтиняващото злато
Златото ще поскъпне до 3 000 долара за 18 месеца