Търсенето на повече риск от страна на инвеститорите на финансовите пазари се изрази в поевтиняване на щатската валута. Доларът пада спрямо повечето основни валути, с изключение на японската йена.
Сред най-печелившите спрямо "зелените пари" са рискови валути като австралийски долар и норвежки крона. Еврото също поскъпна спрямо долара.
Еврото се повиши във вторник, като причината бе по-скоро слабостта на щатската валута следствие на нарасналия оптимизъм за възстановяване от глобалната пандемия.
В хода обаче липсваше въздействието на пазара на акции, след като щатските пазари бяха затворени вчера, като въздействие продължава да оказва и обтегнатите връзки между САЩ и Китай.
Чувствителните към международната търговия австралийски и новозеландски долари се повишиха с около 0.7%, но остават под най-високите стойности от миналата седмица.
Норвежката корона също се повиши с близо 1% спрямо щатския долар. Китайският юан, барометър на отношенията между САЩ и Китай, беше предимно изоставен от ръста в други азиатски валути.
"В момента еврото е разкъсано между политическите рискове от една страна и положителните настроения на пазарите в резултат на по-нататъшното облекчаване на свързаните с коронавирусните ограничения от друга. Тази сутрин последният доминира, което му позволява да бъде по-добре оценено спрямо долара ", каза Ту Лан Нгуен, валутен анализатор в Commerzbank.
"Въпреки това, с оглед на продължаващите разногласия в рамките на ЕС относно фонда за възстановяване от пандемията, вероятно единната валута ще започне да изостава в търговията евро-долар", каза тя.
Еврото за последно се повиши с 0.4% при 1.0935 долара, докато доларът се понижи с 0.2% спрямо кошница от валути при 99.50.
Настроението сред германските износители се възстанови донякъде през май след "катастрофален" април, първия пълен месец на мерките за блокиране на икономиката следствие на коронавируса в най-голямата икономика в Европа, съобщи институтът Ifo във вторник.
Япония приключи извънредното си положение в понеделник, докато Великобритания заяви, че ще отвори хиляди магазини, универсални магазини и търговски центрове следващия месец.
В сравнение с японската йена доларът се повиши с 0.2% до 107.89 йени.
"Инвеститорите остават в режим на търсене на риск, окуражен от постоянния напредък в потискането на COVID-19, което позволява постепенното възобновяване на икономиките", заяви Лий Хардман, валутен стратег в MUFG.
„В същото време безпрецедентният размер на парични и фискални стимули, който беше приложен през последните месеци, осигурява подкрепа за рисковите активи“, каза Хардман.
Австралийският долар се повиши с 0.8% до 0.6590, което все още е под 0.6616 най-високото ниво от миналата седмица. Новозеландският долар се повиши с 0.7% до 0.6145. Норвежката корона скочи с 1% спрямо американската валута и достигна 9.9560.
Британският паунд се търгува при 1.2261, което е повишение от 0.6% за деня спрямо щатския долар. Спрямо еврото възстановяването беше по-умерено - с 0.2% до 89.19 пенса.
Още по темата:
Пет инвестиции за защита от постмандемична инфлация
Пет евтини международни дивидентни акции