Goldman Sachs Group Inc. си спечели много нови врагове в света на криптовалутите. Според запознати щатската инвестиционна банка ще пусне доклад, обсъждащ състоянието на икономиката, както и златото и криптовалутите.
Но докладът ще разочарова и разстрои много инвеститори, след като подробности от него, свързани с дигиталните монети, бяха разкрити. В него биткойнът се описва като неподходяща инвестиция.
„Не препоръчваме биткойна на стратегическа или тактическа основа за инвестиционните портфейли на клиентите, въпреки че променливостта му може да е подходяща за ориентирани към инерцията търговци“, се казва в доклада на Goldman, чието съдържание беше обсъдено в разговор в сряда с участието на Ян Хатциус както и Джейсън Фурман от Харвард. Докладът сравнява случващото се с биткойн с манията по лалетата в Холандия от 1600 г., един от най-скандалните случаи на спекулативни балони.
Едно по едно сочените за достойнства на биткойна биват опровергавани от експертите на Goldman.
Криптовалутите, включително биткойнът, не са клас активи - те не генерират паричен поток или печалба и не осигуряват постоянни ползи от диверсификация. Нито има доказателства, че те са хеджиращ инструмент към инфлацията, се казва в доклада.
Въпреки че хеджфондовете могат да намерят цифрови жетони за привлекателни поради високата им нестабилност, самата волатилност не съставлява разумна инвестиционна обосновка според Goldman.
Инвеститорите в биткойн често цитират ограниченото му предлагане, ограничено до 21 милиона, като катализатор за краен скок на цените. Но, както експертите от GS посочват, криптовалутите като цяло не са ограничен ресурс. Например някои от най-големите криптовалути, включително Bitcoin-offshoot Bitcoin Cash, са формирани след "програмни вилици".
Банката също така се позова на неотдавнашни незаконни дейности, свързани с криптовалути, включително Понци-схеми, атаки за изкупване на софтуер и пране на пари.
Криптовалутите са известни със своята волатилност. Биткойнът например се развихри сериозно по време на коронавирусната криза, като върна близо 30% на инвеститорите през тази година. Въпреки това той все още е с 50% повече от рекордния си връх, достигнат в края на 2017 г.
GS подчертава в доклада си крайната променливост на биткойна, изтъквайки като сесия от 12 март, когато токенът спадна с над 25% на фона на предизвикана от коронавируса разпродажба.
Последно най-голямата и стара криптовалута се търгува при нива от 9 500 долара.
Криптоманиаците бързо реагираха на доклада на Goldman в Twitter, като мнозина го нарекоха глупост. Някои посочиха към други неправилни прогнози на стратезите на Goldman в миналото, докато други казаха, че банкерите от Уолстрийт са твърде бавни, за да се насочат към горещите трендове. Мнозина препоръчаха Федералният резерв да добави биткойн към резервите си като начин за предпазване от инфлация, аргумент, който се ползва с висока доза на доверие в света на дигиталните монети.
„Goldman Sachs поднесе студено ястие на крипто общността, която до голяма степен очакваше те да излязат с бичи призив за дигиталния актив номер 1 в света“, пише в бележка Мати Грийнспан, основател на Quantum Economics. „Може би Goldman просто се опитва да обезсърчи инвеститорите в биткойн, за да купи повече за себе си на по-ниска цена. Кой знае?"
Още по темата:
Три фонда подходящи за биткойн инвеститори
Бум в търговията с биткойн фючърси