Снимка: iStock
Извънредното положение накара банките да затегнат кредитирането, но затягането на мерките беше много леко. Това заяви пред БНТ кредитният консултант Тихомир Тошев.
"Банките още през юни разхлабиха тези рестрикции, лихвите не се промениха дори по време на извънредното положение - при ипотечните кредити те се запазиха в рамките между 2,6 - 3,2, при потребителските - между 4,5 и 6,6 и затова този пазар много бързо се възстанови", допълни Тошев.
Според него интересът към кредитиране се е върнал към нивата преди кризата. Очакват се есенните промоции на банките за кредити.
Кредитният консултант посочи, че преобладават ипотечните кредити, има и леко повишение на потребителските. При тези условия на COVID кризата хората започнаха повече да спестяват.
Според експерта, има хора, които обедняха по време на кризата, останаха без работа, но като цяло нашата икономика се държи добре. Има сектори, които много пострадаха от кризата и няма да се възстановят скоро, други се развиват както и преди кризата, а има и сектори, на които кризата подейства положително.
Лихвите по депозити в банките са нулеви, но хората предпочитат да си държат парите там заради сигурността.
"Цените на имотите не паднаха, особено в големите градове, където интересът е най-голям, задържаха се на нива от преди COVID кризата и пазарът продължава да е динамичен", коментира Тошев.
"Интерeсът към фирменото кредитиране е по-нисък, има спад за разлика от имотното кредитиране", посочи още Тихомир Тошев.
"Банките влязоха в настоящата криза добре подготвени поради направеното през последните години", заяви управителят на БНБ Димитър Радев при откриването на учебната година в УНСС.
"Ще посоча само безпрецедентната по своя мащаб и дълбочина проверка на качеството на активите на банките и стрес тестовете, проведени от БНБ и Европейската централна банка. Една от техните основни цели беше да се подготвят банките за най-лоши макроикономически сценарии, които мнозина тогава определяха като невъзможни. Сега, когато вече сме в тези "невъзможни" сценарии, виждаме, че банките реагират адекватно и продължават да бъдат в добра кондиция", заяви управителят на БНБ.
Според Димитър Радев тази добра подготовка помогна още в началото на кризата да се приемат допълнителни мерки с цел засилване на капиталовата позиция и ликвидността на банките. Мерките включваха пълното капитализиране на цялата печалба в сектора, силно редуциране на чуждестранните експозиции, а също така и анулиране на предвидените допълнителни капиталови изисквания, свързани с цикличните рискове. Този пакет от мерки осигури допълнителен ресурс в банковата система в размер на 9.3 млрд. лв.
Още по темата:
Б. Борисов: Ще вървим към чакалнята на еврозоната само при абсолютен консенсус
Ще действа ли валутният борд до приемане на еврото от България?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |